yüzde elli

atv'de izledikleri ana haber bülteninden sonra kader kısmette varmış ölmek diyip göbeklerinin üstündeki çayla survivor'a reyting yaptıran takımdır.
bu ülkenin vatandaşlarıdır. tıpkı diğer %50 gibi... aralarındaki fark belki eğitim seviyesidir, belki hayat tarzıdır, belki alışkanlıklardır. belki de içlerinde varolan biat kültürüdür.

hiç bir zaman bu %50'nin içine girmedim, girmektense ölmeyi tercih ederim. ama bu insanları anlayabiliyorum sanırım. onlar için önemli olan gerçekler değil, onlara söylenenler. belki onlar da kendilerine sürekli yalan söylendiğinin farkındalar ama dedim ya alışkanlıkları var. biat kültürleri var. amacım derin sosyolojik tespitlerde bulunmak değil, ne haddime... sadece düşündüğümü söylüyorum. bu insanlara üzülüyorum ben. aşağılamadan uzak bir üzülme bu. kör oldukları için üzülüyorum çünkü inandıkları yalanları söyleyenler bu ülkeyi kaosa götürüyorlar. ve bu durumlarda malesef her koyun kendi bacağından asılmıyor, kurunun yanında yaş da yanıyor. eskiden merak ederdim bu insanlar ölen onca insan için vicdana azabı duyuyor mu diye. artık biliyorum, duymuyorlar. çünkü onlara hiç bir zaman hatanın onlarda olduğu söylenmiyor, söylense de kabul etmiyorlar. başka bir grubu suçlamak varken neden özeleştiri yapsınlar ki?
nazan öncel şarkısında geçer.

artık sana git diyebilirim,
kendim kendime yetebilirim.
sana karşı koysam da
yeni bir ben olabilirim.
başka aşklar bulabilirim,
seni hiç yok sayabilirim.
yanılıyor olsam da
buna memnun olabilirim.

aşık değilim, olabilirim.
olabilirim, olabilirim.
yüzde elli sevebilirim.
sevebilirim, sevebilirim.

sana inat yapabilirim,
her an aşık olabilirim.
kanabilirim, kanabilirim
ellere kanabilirim.
geçebilirim, geçebilirim
kendimden geçebilirim.
coğalıp çok olabilirim,
bir aleme dalabilirim.
giderek yok olabilirim,
deliler gibi sevebilirim.

her günüm başka leyla,
çok üzgün olabilirim.
bu yürek benim degil mi?
yollara atabilirim.
böyle de sevebilirim.
anlamsız kalabilirim,
değişip sen olsam da
sana hep ters gelebilirim.