zofia rızı

zofia rızı (ryży) anı evi polonezköy’ün en eski evlerinden biri olarak halkın ziyaretine açıktır. bu evde köy ve aileyle ilgili fotoğraf ve dokumanlar toplanmıştır.

zofia rızı anı evi, babası wincenty rıżı tarafından 1881-1883 yıllarında inşa edilmiştir. rızı ailesinin evi köydeki en gösterişli evlerden biriydi. o dönemin tipik polonya köy evi mimarisini sergileyen bu ev, orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. koyü ziyaret eden turistlerce övülür, yemyeşil bahçesiyle herkesi büyüler.

“zofia rızı (ryży) anı evi” polonezköy tarihinin vazgeçilmez bir parçasıdır. polonya-türk ilişkilerinde dostluğunun sembolü olarak anılan bu ev, polonezköy’e yapılan resmi ziyaretlerde de bir rol almıştır.

t.c. hükümeti temsilcileri ve polonya hükümeti temsilcileri tarafından polonezköy’ün resmi ziyaretlerinde zofia rızı anı evi ziyaret edilir ve sık sık polonya ve diğer ülkelerden gelen turistleri misafir ederek, yurt dışında, internette, kitaplarda, gezi turlarınca bile anılan bir yer olmuştur. kaynak: www.polonezkoy.com

oldukça hümanist bi düşünüşe sahip olan zofianın evinden içeri girdiğiniz gibi evine gelen misafirler için yazdığı yazıyla karşılaşırsınız. gelen herkesin birer tanrı misafiri olduğunu evinden ve bahçedeki meyvalardan yararlanmasını ister. evlenmeyip sade bir hayat süren zofia 1986 yılında hayata gözlerini kapamıştır. yeğenleri tarafından bu yapı hala ayakta tutulmakta giriş ücreti yanlızca 1tl yolu düşenler mutlaka ziyaret etmeli