24 ağustos 2016 türk ordusunun suriye'ye girmesi

askeri kaynaklardan ilk açıklama

askeri kaynaklar kara harekatının henüz başlamadığını, geçit açma faaliyetlerinin sürdüğünü belirtti. askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, ışid ile mücadele kapsamında koalisyon güçlerine destek vermek ve suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi. askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarından topçu ve çnra atışları başlatıldı, saat 04:05’de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45’te topçu ve çnra atışları sona erdi. bu atışlar sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldı. ilk hava harekatının ise saat 06:08’de başladı. saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı belirtildi. askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

türkiye, suriye'ye harekat başlattı

türk silahlı kuvvetleri (tsk) müşterek özel görev kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından suriye'nin halep kentine bağlı cerablus bölgesinin terör örgütü ışid unsurlarından temizlenmesi amacıyla sabaha karşı harekat başlatıldı. cerablus bölgesindeki ışid unsurlarına misliyle mukabele kapsamında yoğun top atışları yapıldı.

08:42: cnntürk canlı yayınında tankların sınıra yaklaştığı görüldü. tankların güvenlik için yer değiştirdiği belirtiliyor.

09:00 şu ana kadar hava kuvvetleri tarafından 12 hedef tam isabetle vuruldu. topçu, çnra, havan tüm ateş destek vasıtalarından açılan atışlar sonucunda 70 hedef tam isabetle vurularak imha edildi.

cerablus'a düzenlenen harekattan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. türkiye sabah 04.00'te cerablus'taki işid hedeflerine yönelik operasyon başlattı. "fırat kalkanı" adı verilen operasyon kapsamında tespit edilen 81 hedefe topçu ve çok namlulu roketatarla 294 atım yapıldı. atışların devam ettiği, havada bulunan iki f-16'nın ise anlık tespit edilen hedefleri vurduğu öğrenildi. sınırdan gelen son habere göre de türk silahlı kuvvetleri'nin tank birliklerinin suriye sınırından içeri girdiği bildirildi. özgür suriye ordusu'nun da sınırın 3 kilometre içindeki keklice köyüne yaklaştığı öğrenildi..

son dakika: hürriyet muhabiri uğur ergan'ın verdiği bilgiye göre türk silahlı kuvvetlerine ait tanklar saat 11.07 itibariyle suriye’ye girdi. askeri kaynaklar türk tanklarının suriye’ye giriş yaptığını ve işid hedeflerini vurmaya başladığını bildirdiler. tanklarla birlikte öso mensuplarının da suriye'ye girdiği iddia ediliyor. tanklar, işid hedeflerini vuruyor. top atışları da devam ediyor.

f-16'ler inmeden vuruyor, sayi artti

suriye cerablus'taki işid hedeflerine sabah karşı operasyon başlamıştı. 10.39 itibarıyla topçu ve çnra ile tespit edilen 81 hedefe 294 atım yapıldı ve atışlara devam ediliyor. tanklar da sınıra yaklaştı ve işid hedeflerine ateş yapılıyor. havada bekler pozisyonda olan 2 f-16 ile anlık tespit edilen hedefler vuruluyor. askeri kaynaklardan verilen bilgiye göre askeri harekata piyade birlikleri (mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (çnra dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurları (iha’lar dahil) katılıyor... tsk'dan yapılan açıklamada, operasyonun adının 'fırat kalkanı' olduğu belirtildi.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-ha...

04.00'ten itibaren neler yaşanıyor?

cerablus operasyonu kapsamında ışid hedefleri 1.45 dakika boyunca topçu ateşiyle vuruldu. 63 hedefe 224 atım yapıldı. ardından türk savaş uçakları cerablus'ta ışid hedeflerini bombaladı. askeri kaynaklar cerablus ve keklice'deki 12 hedeften 12'sinin tam isabetle vurulduğunu duyurdu. sınırda geçit açma çalışmaları sürüyor. reuters ise özel kuvvetlerin suriye'de olduğu iddiasını duyurdu. askeri kaynaklar operasyonun amacını da açıkladı. askeri kaynakların verdiği bilgiye göre harekatın başlangıcından itibaren genelkurmay karargahındaki silahlı kuvvetler komuta harekat merkezinde (gnkur.bşk, ıınci bşk. ve j. başkanları) ve kuvvet k.lıkları harekat merkezlerinde tüm komuta kademesi (kuvvet k.ları ve karargahın tümü) harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor. bir diğer iddia ise bordo-berelilerin suriye'ye girdiği yönünde...


(bkz: cerablus operasyonu)

(bkz: türkiye genelinde başlatılan ışid operasyonları)

son dakika haberleri için: http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-ha...
iki yüzlü siyasetin renk bulmuş hali. 10 yıl öncesine kadar; ticareti,turizmi,kültürü ile parlayan yıldız gaziantep'in hali içler acısı. hükümet kendi ülkesinde cirit atan işid ve sempatizanlarına savaş açsaydı keşke. istanbulda gaziantepde ayan beyan işid adına toplanan bayram namazları düzenleyenleri de uzaktan izledik tabi eski başbakan davutoğlu ve tabi sizler için onlar sadece öfkeli birer gruptu evet öfkelerini de gördük sizin iğrenç kokuşmuş siyasetinizin bedelini masum halk canlı bombalarla ödedi.
"kalkışma" dediniz kuruluşu 1920'lere dayanan kurumu tsk'yı birgün de itibarsızlaştırdınız şimdi aynı kurumla sınır ötesi savaş bu neyin paranoyası? gözümüze soka soka ifadelerini aldınız omzunda galaksiye sahip adamları. insan biraz utanır koskoca süleyman şah'ın türbesini bile alamadınız işidden; evet siyasetiniz de sizin gibi ikiyüzlü kokuşmuş leş.. aylan bebekler öldü hala ölüyor; ümran bebekler direniyor gitmemek için ama onlarda ölüyor ve biz sadece izliyoruz. sadece türkiye değil bütün kirli siyasetin ortağı ülkeler ve destekçileri. kaç kere meclise soru önergeleri verdi muhalefet partileri canlı bombalar, olaylar araştırılsın diye ama sizin asil vicdanınız hepsini red etti. kendi ülkesindeki kanlı olayın araştırılmasını engellemek? bu korku neden? yoksa..yok canım daha neler!!