6 kasım 2012 abd seçimleri

tammy baldwin, abd'de yapılan 6 kasım seçimleri sonucunda "amerikan siyasi tarihinin ilk lezbiyen senatörü" ünvanına kavuştu.
amerikalılar sadece başkan seçmediler birçok keyalette referandumlar yapıldı.maine ve maryland eyaletlerinde yapılan referandumlarda ise eşcinsel evliliklerin yasallaşması kabul edildi.
recep tayyip erdoğan, abd seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında, "abd, suriye konusunu artık daha ciddi ele almalı" dedi.

(bkz: elin sikiyle gerdeğe girmek)
(bkz: bop eşbaşkanı olmak)
(bkz: uzaktan kumanda)
sonucunun ne beni şaşırttığını söyleyebilirim ne de kimin başkan olduğunu tınladığımı. zaten belli olan başkanlarını güya halkın oylarıyla seçiyorlar. artık türkiye de dahil çoğu ülkede oylamaların sonucu baştan belli. uygulanacak politikalar, hatta muhalefetin tavrı bile belli. sahneliyorlar ve bizde saf saf izliyoruz, aynı film izler gibi. nasıl filmlerin senaryosunu yazan, yöneten ve finanse eden insanlar varsa aynı şekilde bu politik filmlerin de var. tek farkı insanlar bunun aslında bir film olduğunu bilmiyor ve gerçek zannediyorlar.
hem iktidarımız hem de muhalefetimiz yalakalıklarını anında ulaştırmışlardır.
abd'nin kazandığı, dünyanın geri kalanının kaybettiği seçimler olmuştur. amerikan seçim sistemi değişmediği sürece ve 3. bir parti yada partiler ortaya çıkana kadar da hep böyle olacaktır.
(bkz:neredesin obama )
neymiş gelen gideni aratırmış.
  • /
  • 2