açılma teknikleri

şimdiye kadar açıldığım her arkadaşıma bunu whatsapp mesajıyla yaptım zira yuzyuzeyken söylemek çok zor geliyor. ilk başlarda hatta mesajı gönderip telefonu kapatıyordum çünkü gelecek mesajdan ödüm patlıyordu. umarım arkadaşlarımın suratına şak diye "ben escinselim" dediğim günler, hatta daha iyisi doğrudan konuya girip "ben de haftasonu erkek arkadaşımla sinemaya gittim" dediğim günler de gelecek.
bir arkadaşım da 16 yaşındayken annesine mektup yazip yatağının üzerine bıraktığını anlatmıştı. sonrasında hikayeyi annesinden de dinledim. annesinin tavsiyesi mektup yazmanın iyi ama mektubun ilk cümlesinin "anne ben escinselim" olmamasının daha iyi olacağı yönünde. kadının daha ilk cümlede yüreğine inmiş. onun yerine alıştıra alıştıra mektubu yazıp, mektubun sonunda bunu söylemesinin daha iyi olacağını söylemişti. kadın çok tatlı ya.
diğer bir yöntem ima etmek olabilir. "şu adam da çok yakışıklı yauw", "en sevdiğim film brokeback mountain, oradaki aşk çok gerçekçi işlenmiş", "gey barlara gitmeyi seviyorum" şeklinde ortaya bir şeyler atıp, doğrudan olmasa da anlayanın anlayacağı, anlamak isteyenin sormak durumunda kalacağı bir ortam yaratılabilir. facebook'tan lgbt desteği veren paylaşımlar da yapılabilir.
ilk açılma içlerinde en zor olanı galiba. sonrası daha rahat geliyor. ilkinde en yakın arkadaşlarımdan birine daha önce bahsettiği benim tanımadığım birini söyleyip "ben de onun gibiyim" demiştim. sonrasında yaşadığım "dünya başıma yıkıldı" duygusuna değmemişti tabiki.