adidas

dünyaca ünlü alman spor giyim ve aksesuar markası. markanın adı adolf (adi) dassler adlı kurucudan geliyormuş. kurucu iki kardeşin külahları değişmesi neticesinde diğer kardeş rudolf rakip firma puma yı kurmuş (bkz: akrabanın akrabaya yaptığını akrep yapmaz). ürün kalitesi olarak iyiden kötüye doğru ayakkabıda: adidas - puma - nike, giyimde puma - adidas - nike diye sıralarım. (bkz: benim şahsi kanaatim)
küçükken mahallemizde küfür olarak kullanılan marka ismi. küfür şöyleydi: a-nanı d-ereye i-ndirdiler d-erede a-nanı s-... çocuklar gerçekten acımasız olabiliyorlar birbirlerine karşı. kimin fikriydiyse artık adidas ürünü birşeyler alabilen bir kaç kişinin de boğazına düğümlenirdi o kıyafet ya da ayakkabı. markalı orospu çocuğu meselesinin bunla bir ilgisi var mıydı bilemiyorum ama bu tamlamada kullanılan en yaygın küfürlerdendi. ama yine de hiç kullanmadım. zaten hiç bir zaman küfür etmeyi beceremeyen biri olarak anılırdım. netekim hakikat buydu. ihtiyaç da duymazdım. bana küfür eden biri oldu mu da az laf çok iş hesabı dalardım. hey gidi günler hey.
sevgililer gününde yaptığı paylaşımı ve dahası, altına "wtf adidas? bu gün kadın ve erkeğe, böyle bi çifte ait bir gün, lezbiyenlere değil!" diye yorum atan kullanıcıya "hayır, bugün sevginin/aşkın günü!" diyerek ağzının payını vermesi ile takdirimi kazandı.

http://www.buzzfeed.com/jemimaskelley/ad...
nike ile sürekli karşılaştırılan havalı marka.