ahmet yıldız

gay olduğunu ailesine açıkladı diye hayatının baharında kurşunlara canını teslim etti.
dürüstlük bizi öldürmesin...
ahmet yıldız 15 temmuz 2008de öldürüldü. ahmetin öldürülmesi hepimizde şok etkisi yarattı çünkü öldürülmesinden neredeyse bir yıl kadar öncesinde ailesinin kendisini öldürmekle tehdit ettiği gerekçesiyle cumhuriyet savcılığına başvurmuştu ve bu süreci beargi dergisinde yazmıştı. beargide yayınlanan yazısını daha sonra kaosgl.orga göndermişti. ahmet yazısını gönderdiğinde, türkiyeden bir babanın, annenin ya da ailenin çocuğunu öldürmekle tehdit edebileceğini ama bunu hiçbir zaman gerçekleştirmeyeceğini düşünürdüm. ahmet ile de bunu konuştuğumuz zamanlarda sürekli "hayretlerimi" dile getiriyordum. ahmetin ölümü beni bu yüzden de çok fazla etkiledi. çünkü ahmet yıldızın öldürüldüğü haberini aldığımda benim için sadece ahmet yıldız ölmedi.

türkiyede onlarca eşcinsel, biseksüel ve transseksüelin ailesi tarafından öldürülebileceği gerçeği ile yüz yüze geldim. ailelerimizle ilişkilerimizin bu kadar da dönüşümsüz olabileceği bir tokat gibi yüzüme çarptı. bütün bunların yanında bir gün önce internet üzerinden konuştuğum bir arkadaşımın öldürülmüş olması ve ölümün o kadar da benden uzak olmadığı gerçeği ile yüzleştim. sonrasında ahmet yıldızın "ayı" arkadaşlarının başını çektiği ahmet yıldız inisiyatifi (ayi) kuruldu. ahmet yıldız inisiyatifi, biz erkek değiliz inisiyatifi (bedi), lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel hakları (lgbtt) örgütleri, ahmet yıldızın sevgilisi ibrahim cinayetin takipçisi oldular ve ahmet yıldız davasının aydınlatılması için eylemler yaptık. aile kararı ile öldürülmüş olmasını hiç aklımıza getirmek istemedik, aklımıza gelse de dilimizin ucuna getirmedik. dava dosyasının hazırlanması bekledik. bu süreçte ayakta kalmamızı ve halen nefes alabilmemizi sağlayan en önemli açıklama lambdaistanbul aile grubundaki anne, baba, kardeş ve kuzenlerden geldi. hem ahmet yıldıza hem de bizlere sahip çıktılar.

bütün bu süreçler sonrasında bir sene geçti. ahmet yıldızın dava dosyasının hazırlanması bir seneyi buldu ve ilk duruşma 6 eylül 2009da üsküdar adliyesinde yapıldı. duruşmada ahmet yıldızın babası yahya yıldız oğlunu öldürdüğü yönünde savcı iddianamesini hazırladığını basından öğrenmiştik. yahya yıldız, kuzey irakta olduğu için kendisine ulaşılamıyormuş.

ahmet yıldız öldürülmeden önce, beargiye yazdığı yazısında, eşcinsel olduğunu ailesine söyledikten sonra babası tarafından tehdit edildiğini ve bu tehditler üzerine de üsküdar savcılığına başvurduğunu yazmıştı. üsküdar savcılığı "kendi bölgesinde olmadığı gerekçesiyle dilekçeyi ümraniye savcılığına iletmiş" ve türkiyede ne yazık ki diğer suç duyuruları gibi sanırım hiç işleme alınmadan arşivlere kaldırılmıştı. ne gariptir ki ahmet yıldız üsküdar sınırları içinde öldürüldü.

ilk duruşmasına, ahmetin sevgilisi ibrahim, arkadaşları, kaos gl, lambdaistanbul, uluslararası af örgütü temsilcileri ve türkiye ayılarından arkadaşlarla birlikte izledik. davaya lambdaistanbul derneği müdahil olmak için dilekçe verdi. ancak müdahil olma talebimiz, doğrudan mağdur olmadığımız gerekçesiyle ret edildi. ahmet yıldızın öldürülmesi söz konusu olduğunda hepimiz mağdur değil miyiz?

ahmet yıldız öldürülen onlarca eşcinselden biri idi. bu cinayet namus saikıyla işlenmiş bir nefret cinayetidir. toplumun homofobisi kalbimizi köreltiyor. bir baba oğlunu öldürebiliyor, bir ağabey kardeşinin ölümüne sessiz kalabiliyor. ama ahmet yıldız ölümü bize şunu da gösterdi. aile sadece anne, baba ve kardeşlerden oluşmuyor. sevgilin, arkadaşların da ailemiz olabiliyor. aile bizi kötü yola sürüklerken, arkadaşlarımız ellerimizden tutabiliyor ya da bize yönelik her türlü ihlalin takipçisi olabiliyorlar. ahmet yıldızın ailesiyiz. kardeşiyiz, abisiyiz, ablasıyız. ve bu cinayetin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

ahmetin öldürülmesinin bizim hayatımızı daha zor, daha yaşanılmaz bir hale soktuğunu hangi mahkeme ret edebilir?

biz, mahkeme kabul etse de etmese de ahmet yıldızın ailesiyiz.

umut güner (alıntıdır)
arkadaşlarının cansız bedenini almak ve bir cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlamak için gösterdikleri çaba sonuç vermemiştir. kimsesizler mezarlığına gömülmüştür.

ahmet yıldız ın cinayeti ile bağlantılı olan dava üsküdar adliyesinde devam etmektedir.
davası sonuclanarak babası suclu bulunmuştur.

o kadar çok sey var ki anlatılması gereken, insan üzülüyor kayıp gidenlere...
ruhun şad olsun ahmetciğim...ölüm haberini ilk duyduğumda,kanım donmuştu...yıllar önce,bir temmuz günüydü hatırlıyorum...temmuz sıcağına rağmen,buz gibi olmuştum...tam da aileme açılmak üzere olduğum bir dönemdeyken almıştım ölüm haberini,bir haber sitesinden...fotoğraflarına bakmıştım,sonra hikayeni okumuştum...aptal bilgisayarı kapatıp,odamda hüngür hüngür ağlamıştım...birkaç ay öncesinde bir dergiye model olduğuna da hatırlıyorum,gene her zaman ki gudubetliğimle:ayy göbeğine bak şunun,model böyle mi olur demiştim,kıskançlığımdan...çünkü ben senin kadar cesur olamadım ahmetciğim..senin kadar dürüst ve şerefli...halen de kıskanıyorum inan ki,eskiden kıskanmamın sebebi benden daha yakışıklı olmandı,bir de bunun üstüne dürüst ve şerefli olman eklendi..bir de bunun üzerine binlerce kişinin izleyeceği filmin yapıldı...ayol toprak bile kabul etmeyecek beni bu pısırıklığımla...

bugün senin için yapılmış bir filmi,2.kez tekrar izledim gene arkadaş grubumla...filmin sonunda verilen senin görüntülerinle gene ağlama krizlerine girdim....and verdim ki en az 10 kez izleyeceğim ve izlettireceğim tüm tanıdıklarıma o filmi.tek elimden gelen bu çünkü,bu yapacağımı büyük bir şey sanıyorum,ne korkağım,ne malım dimi la senin yanında?
elbette çektiğin acıların,duyguların,travmaların neredeyse hiçini anlatıyor ama ülkenin şartları bu ahmetciğim,anlamazsın sen,şu şartlarda en fazla dürüst olunabilen film bu,senin tek anlayacağın bu ülke senin kadar dürüst değil,boşver anlamada....en azından ölmemek için..malum biz senin kadar dürüst ve cesur olamadık,sen dürüstlüğünü canınla ödeyince...seninle çok konuşasım var ahmet artık öteki tarafta nasip olur dilerim...

ve nasıl unuturuz ahmetciğim,nasıl unuttururuz seni...ben eminim ki,bu topraklar üzerinde yaşayan tüm eşcinseller ve biseksüeller senin acını unutacak ve unutturacak kadar şuursuzluk içinde değil... hep yasın üzerimizde...

seni seviyorum...
keşke kaybetmemiş olsaydık dediğim nadir insanlardan. hikayesini derinlemesine öğrendikten sonra daha da içerledim neden daha önce tanımadım diye oysaki beargideki resimlerine uzun uzun bakmıştım... ne kadar da güzel bakıyordu orada umut dolu... huzur içinde uyu ahmet... bu hayatta tanışamasakta diğer tarafta mutlaka karşılaşacağımıza eminim...
http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=10538 ..........
15 temmuz 2012 ve katilleri hala dışarda.
bugün ölüm yıldönümüdür.
ağlamamak için tuttum kendimi önce. sonra gözümden ister istemez bir damla yaş akıverdi. sevdim seni ahmet rahat uyu.
onun adını duyunca kötü oluyorum ister istemez gözlerimden yaşlar süzülüyor yattığın yerde rahat uyu
resimlerinden, o yuzunun halinden belliki guzel cocuk olmasindan ote guzel insan oldugunu anlamis oldugum, hikayesinde ki aci son her seferinde beni huzunlendiren yuregi kocaman adamdir.. umarim yattigin yerde rahata kavusmussundur.
ilk filmini izlediğimim akşamında twiter'a şöyle yazmışım; "dürüstlük bazen öldürür." dedi, ahmet yıldız ve dürüstlük onu gerçekten öldürdü, öldürüldü."

adi iki kurşunla bir sokakta; sadece dürüstlüğüne olan inancıyla ailesine eşcinsel olduğunu söylediği için, bir erkeği sevebileceği olasılığını da söyleme cesaretini bulduğu için, nefretin daha kolay nem kapılabilir bir ülkede yaşadığı için, masumiyetinin saflığını ailesinden başka herkese gösterebildiği için, içinde ki çocuğu o koca adama sığdırdığı için öldürüldü. en acısıda ailesi tarafından öldürtüldü. huzurla uyu ahmet. ve her neredeysen hep gülümse.
cesaretinin bedelini ödemiş, kendi için, birey olabilmek, ben varım demek ve kendi olarak özsaygısıyla dindik durmak için başını önünden kaldırmış ve dik durmayı seçmiştir. ve hiç tahmin etmemiştir lakin ölümsüzleşmiştir.

(bkz: cesaretin bedeli)
sevgili ahmet, seni hiç görmedim ama ikimizinde ruhunun çocukken aynı bahçelerde koştuğunu biliyorum, rahat uyu,sen sadece sevdin....
memleketlim, abim, arkadaşım, yoldaşım unutturmayacağız seni rahat uyu şerefsiz dünyanın en şerefli insanı
  • /
  • 2