alamancı

bir dönem türkiyeden iş amaçlı göçmüş ailelerin,türkiyede ki lakapları.

gariptir asla kurtulamadılar bu kimlikten. ne kendileri,ne çocukları,ne torunları... kadınlar halen o berbat röfleli saçları ile erkekleri de halen o incecik alınmış kaşlarıyla her yıl aktif şekilde türkiyeyi istila etmeye devam ediyorlar.
(bkz:almanyacı)
(bkz:almancı)
bazen keşke almanya bunları sinir dışı etse, türkiye'de de değişen yönetim kabul etmese dediğim insan grubu.
dünyada içten pazarlıklı ağız birliği eden en büyük insan grubu da olabilirler.
bazen hornet'te rastgele almanya'ya bakıyorum da, kullanıcıların çoğu türk ve isim fotoğraf falan açıkça gösteriliyor. bunlar sadece türkiye'ye gelince muhafazakar, allah, kitap, akp'ci davranıyor galiba.
fötr şapka ve mark para birimi ile özdeşleşmiş, bir çoğu 1980lerde türkiye’ye kesin dönüş yapmış insan grubu. dönemin her yaz tatilinde akrabalarından birine televizyon getiren, almanya’dan porselen yemek takımları alıp türkiye’de kızlara çeyiz hediyesi olarak dağıtan anneanne ve dede örnekleri vardır. inşaasına 1980lerde başlanan apartmanlarda mutlaka birer daireleri vardır.
birkaç arkadaşım var bu dertten muzdarip. almanya'da türk; türkiye'de almancı olmuş isimleri.almanya'da doğmuş, büyümüş, okumuş olmalarına rağmen alman olamamışlar. burada da yürüyen döviz olarak görülmek pek hoşlarına gitmiyor. kendilerini yurtsuz olarak tanımlıyorlar. dünya böyle bir yer bebeklerim şayze.

bu şiirden sonra bunu diyenler utanır mısınız? sanmam!
çoğu görgüsüzdür. almanyada sanki çok yüksek mevkilerde çalışıyorlar edasıyla gelir ceplerinde öyrolarla bol alışveriş yapıp antalya muğlada gezip geri dönerler. hükümeti çok severler ama gel türkiyede yaşa desen hayır derler. ha bi de çoğu gösterişli bir ev yaptırır memleketine. o evlerde de maksimum 2 ay kalırlar. bir alamancı tanıdığım biz almanyada domuz çiftliğinde bok atarak emekli olduk demişti. fransa'da inşaatçı olarak çalışan alamancı da biliyorum. 3.jenerasyon ancak iyi bir meslek edinebilmiş. onlar da çok yüksek eğitim almadan iş sahibi oluyorlar. biz gibi 2 milyon öğrencinin arasından derece yapıp sonra işsiz kalma yok.
fatih akın filmlerinde gerçekçi bir portre çizmiştir bunlar hakkında. ayrıca görgüsüzlük her yerde var olabiliyor.
89-96 arası şahsım adına atfedilen itham..

şahsen biz bunları arkamızda bıraktık..