altered carbon

başrollerinde joel kinnaman'ın oynadığı bilmem kaçıncı yüzyılda geçen evrenler arası uzay konulu bir dizi. sözde ölümün çaresi bulunmuş, bilinçler disklere kopyalanabiliyor ve mevcut bedeninizi bir şekilde kaybettiğinizde başka bir bedene bilincinizi aktarabiliyorsunuz. lakin bir handikap mevcut ki bu da yine sıfır km bir bedene sahip olabilmek için zengin olmanız gerektiği. aksi takdirde fakirseniz ve 5 yaşında öldüyseniz, öldüğünüzdeki 5 yıllık bilinciniz, 60 yaşında pörsümüş bir bedene de aktarılabiliyor. her ne kadar bilinç aktarımı açısından ölümü alt etmiş gibi görünse de, yine malesef cillop gibi bir bedene sahip olmak için bu evrende de paranız olmak zorunda.
2002 yılında çıkan aynı isimli romandan uyarlanmış dizi.bu sene oscara aday olan get out filminde de benzer bir konu işleniyordu.onda bedene esas sahip olan bilinç anlık öne çıkıp işleri karıştırabiliyordu.bu sorunu da hipnozla çözüyorlardı.en azından ben öyle anlamıştım.senaryoya iyi yedirilebilirse tutacak bir konu gibi duruyor.
basligi acan arkadasima sonsuz saygilar...biraz blade runner matrix iskocyali serileri karisimi bisey olmus dizi iki gunde bitirdim
son zamanların gözde bilim kurgu türü (bkz:cyberpunk) modasına güzel bir örnek. ancak her zaman tercihim (bkz:steampunk) olmuştur ki yakında (bkz:peter jackson) sağolsun küçüklüğümde en sevdiğim kitaplardan biri olan (bkz:mortal engines) filminin gösterime girmesiyle (bkz:steampunk) umarım hak ettiği yere gelecek.