ama sen hiç türke benzemiyorsun

avrupa ülkelerinde ve abd'de sıkça duyabileceğiniz cümle. ulan arkadaş artık kafalarındaki türk imajı nasıl bir şekilse benim gibi esmer bir adama bile yok canım sen türk olamazsın demişlerdi.

ps: neden türke benzemiyorum dediğimde abd'li bir kadın bana because you look fancy and handsome demişti. ölem ölem derdo ölem...
çok da garipsenmeyecek bir tepkidir. sonuçta biz de esmer bir finlandiyalı gördüğümüzde, sarışın bir cezayirli gördüğümüzde, çekik gözlü bir amerikalı gördüğümüzde benzer tepkiler veriyoruz.
ömrüm boyunca bir kez bile duymadığım, duyamayacagım cümle! dünyanın neresine gidersem gideyim direk: hey turk, hey turco!! sanki alnımda yazıyor. neyse en azından neye benzediğimiz belli. *
kendimizi her yerde belli eden bir milletiz. sevinsek mi üzülsek mi anlamıyorum..
170 boyunca çirkin saçların jöleli ve apaçi görünüşlü değilsen genelde gelen söylem.
turk'e benzemiyorsun diyenlere "hmm evet cnm yha hep söylerler " gibi cumlelerle o kafadaki ırkçı anlayışı sorgulamak yerine körüklemeye devam ettikçe bu cümleler hep gelecek gelecek ama diyip onun yerine karşıdakinin kafasındaki türk imajının ne olduğunu ardından da bunun ne kadar genelleyici ve yanlış olduğunu anlatsak hayat bayram olsa fln kötü mü olur? yoksa bizde de var yani malum siyahlar hakkındaki yargılarımız "eğlenceli çingenelerimiz" fln. önemli olan bunların sebeplerini sorgulamak tabii ki.
uzun saç, uzun derken bele kadar değil amk, kıvır kıvır bukleler ile yahudi* rus vatandaşıymışçasına rus polisine rüşvet vermekten kurtaran şekli şemalimi özetleyen söz öbeği. bana kalsa öyle değil tabi ama yan cebime.
pek çok yerde övünç meselesi gibi kullanılır, belki yurt dışında kimi noktalarda "türke benzememek" iyi bir şey olabilir tabi, ancak bunun hayat felsefesi haline gelmesi düşünülesi bir konu.
her neyse, ataları muhtemelen orta asya'dan ok ata ata gelmiş bir insanım, yine de insan kendi kendine diyor o kadar da "turanid" ya da "orta doğulu" değilim sanki, ne bileyim bir kere memur çocuğuyum! oysa bir gün havaalanında bir akrabamızı paris'e yolcu ederken ve tam da bunları düşünerek bekleyedurduğum bir anda ellerini bağdaştıran bir yolcunun meraklı bir sorusuyla kendime geldim.

"selamın aleykuuummm, özbek misiniiiizzz!"