amanda todd

amanda michelle todd (d. 10 kasım 1996 , ö. ekim 2012) 15 yaşında youtube isimli bir web sitesinden gönderdiği video ardından intihar eden kanada'nın british columbia eyaleti'nde yaşamış ortaokul öğrencisir. intihar öncesi youtube üzerinde yayınladığı videosunda, intihar nedenin, facebook üzerinden yaşadığı istismar, çıplak resimlerinin internet üzerinde paylaşılması, kendi kendisine zarar verme ve çevresinden gördüğü dışlanma olduğunu anlatmıştır.
video boyunca konuşmayan, sadece ellerindeki kağıtlara yazdığı metinleri gösteren todd, nasıl şantaj edildiğini, kendisine nasıl fiziksel ve duygusal olarak saldırıldığını anlatmıştır. internet üzerinden göğüslerini gösterdiği bir adamın fotoğraflarını internet üzerinden dağıttığını anlatmıştır. 10 kasım günü akşamı kanada polisi, adamda'nın port coquitlam'daki evinden ani ölüm ihbarını almış, soruşturma başlatmış, sosyal medya üzerinde konuyu araştırmaya başlamıştır.
amanda todd'un intiharı kanada'da ve bir çok ülkede, sosyal medya üzerinde yapılan zorbalıklar konusunda tartışmalara neden olmuştur.
todd coquitlam'daki cabe ortaokulu'nda 10'uncu sınıf öğrencisiydi.

kaynak : http://tr.wikipedia.org

http://haber.mynet.com/tecavuz-magduru-a...
http://ayisozluk.com/lnk/e7c577