amour

fransızca da aşk anlamına gelendir. dil uzmanlarında geçen sene dünyanın en romantik kelimesi olduğuna karar verilmiştir.
fransız olmasına rağmen oscara sadece en iyi yabancı film değil en iyi film kategorisinden de girmeyi başarmış; yaşlılığı ve aşkı minimal yapıda anlatan ünlü yönetmen hanekenin son filmi.
şuan izlemeyi bitirdiğim ve paylaşmak için sözlüğe girdiğimde karşılaştığım başlık. yönetmen michael haneke'nin son filmidir ki kendisine saygım sonsuzdur.
bittiğinde insana böğrüme öküz oturdu hissi veren michael haneke filmi. filmin cannes film festivalinde aday olduğu en iyi yönetmen ödülünü ben affleck bozuntusuna kaptarmış olması sinema dünyasında şaşkınlık yaratmıştır. *
haneke ile amour hakkında:

hayran olduğum yaşlı bir kadının yanında büyüdüm, beni yetiştiren de odur. 80 yaşında kansere yakalandı ve bu dayanılmaz bir durumdu, çünkü sevdiğiniz bir insanın acı çektiğini görüyorsunuz ve daha kötüsü elinizden hiç bir şey gelmiyor. hayatımda daha önce hiç o kadar büyük bir acı çekmemiştim. bunun gibi anlarda her şeye büyük bir öfke duymaya başlıyor insan. sonunda iyileşti gerçi ama 93 yaşında intihar etmek istedi. onu baygın bir halde buldum. hemen yardım çağırdım ve hastanede kendisine geldiğinde, bana “bunu neden yaptın?” diye sordu. bana kızmıştı. 2 yıl sonra, ben bir festivaldeyken, tekrar intiharı denedi ve o zaman vefat etti. tahmin edebileceğiniz gibi o an bunu bir senaryoya dönüştürme gibi bir arzum yoktu, ne var ki bir gün, aradan yıllar geçtikten sonra, bir fikir gelir, tam bir fikir değil de daha çok ifade etmek istediğiniz bir duygu…