arkadaşa eşcinsel olduğunu söylemek

derdimi dağa taşa anlatma istediği duyduğum bir zamanlar çakma facemde bi kızla muhabbetim olmuştu. çok az yaşanmışlığın verdiği toy'lukla içimi doldurmuş birikintileri sanal ortamın verdiği özgüvenle a dan z ye dökmüştüm. kız bana o kadar samimi ve sıcak gelmişti ki numaramdan tut aile faceme kadar eklemiştim. bu kadarıyla yetinmeyip istanbula gelirsem kesinlikle benle yüz yüze de görüşecekmiş.vee nihayet o gün geldi kendimi istanbulda buldum. günlerden bir gün kıza mesaj attım istanbuldayim görüşebiliriz diye ne tesadüf ki cumartesi, cumartesi annelerinin yanına istiklale gelmiş o da. her neyse galatasaray lisesinin orada buluştuk. bi de yanında sevgilisi olmasın mi. hayatının tümünü olgunlarla geçiren, ortamdan bile olsa bi gence kendini aciklayamayan ben, bi kadin bi erkek iki hetero arasına düştüm. üstelik çocuk benim hemşerim. bütün enerjim sıfıra indi. öz güvenim yerle bir oldu. olabildiğince ortamdan değilmişim gibi davranıp onlarda bunu bilmiyormuş gibi düşünüp kendimi öyle motive ettim. yoksa utancimdan iki kelime bile konusamazdim. kahve içmek için bi yere geçtiğimizde, biraz sonra sigara içmeye kapıya çıktım. kız arkadaş nezaketinden yanıma gelip hal hatırımı, ilişkimin ne durumda olduğunu sordu. ben ise en bu konuyla alakali iki kelime edebildim en fazla. bu da hayatımın dersi oldu.

demek istediğim tamam her şey dışardan iyi hoş arkadaşlarım bilse daha güzel olurdu diye düşünebiliriz. hatta kaçımız bunu anlatmanın eşiğinden dönmüştür. ama bana sorarsanız bırakın bilmesinler, bırakın telefonunuzu ellerine vermediğinizde malına düşkün sansinlar, bırakın tek sosyal cevren kendileri olduğunu düşünsünler, birakin hayatınızda her zaman şüphe duydukları karanlık yönünüz olsun. emin olun anlatınca asıl o zaman kendini kabullenme sancıları çekersiniz ve en önemlisi en iyi dostunuzla bile hep aynı kalmayacaksiniz.hem yeri doldurulmayacak bir şey değil bu. ortamdan da çok sağlam dostluklar kurabilirsiniz.
büyük bir cesaretle birkaç ay önce yaptığım ve bütün ilişiğini keseceğini düşündüğüm ama taa tekirdağlarda beni yalnız bırakmayan hala yanımda olan canım arkadaşım iyiki varsın
hayatım boyunca yapmayacağım.
etrafımda olan insanlar hepsi homofobik ve biseksüel olanları ayrı bir sapık kefesine koyuyorlar.
bunun dışında bir tane bile eşcinsel arkadaşım yok. ne kadar istesemde bunu tercih eden yine ben ve paranoyaklığım.
içine ata ata çürüyeceksin zalim yorgo!
hayatımın olağan akışı içinde var olan hiçbir arkadaşıma, dostuma söylemedim, hiçbir zaman da eksikliğini duymadım. ne gerek var ya da bilse ne olacak diye düşündüğümden olabilir, bir taraftan da bahsettiğim insanlardan hiçbiri de bana gelip ben heteroseksüelim demedi :)
ama bu yönümüzü paylaşabilmenin, dertleşebilmenin, sorabilmenin eksikliği de önemli bir boşluk, neyse ki o konuda da şanslı bir adamım, farklı amaçlarla tanışıp, uzun dönem bir dostluğa dönüşmüş riyasız, çıkarsız birkaç insan var hayatımda, güvendiğim, saydığım.
bende artık çok da açıklamanın gerekli olmadığını düşünenler tayfasındayım.

bir kere beklediğiniz ilgi oluşmayacak. yani eğer arkadaşınız gerçekten hem heteroseksüel hem homoseksüel arkadaşlığı tatmış birisi değilse genç yaşlarda o da size nasıl davranması gerektiğini bilmediği için garip bir durum oluşabiliyor. arkadaşınız sizi sevmeye devam eder, durumunuzu kabullenir ancak durum ona da yabancı olduğu için ya mevzu hiç yokmuş gibi olmaya devam ediyor, ya da durup dururken bu konu açılabiliyor.

tabi burada açılım sonunda arkadaşınızın sizi faggot olarak görmediği durumdan bahsediyorum. bir de bunun sizinle tekrar konuşmaktan korkan, aman bana da gay derler diye düşünen türleri var. henüz öylesiyle tanışmadım ama ihtimal olduğu gerçeğini unutmamak lazım.

boşverin gerçekten. insanlar birçok konuda sizi tanımadan hakkınızda çok çeşitli şeyler zaten düşünüyor. tahminlerde bulunuyor. bu da onlardan biri olsun. bu sizin özel hayatınız, öyle de kalsın.

illa da açılacağım diyorsanız da bunu sınırlı sayıda tutun. toplumun çoğundan farklı olduğumuz için bunu bazen duyurma ihtiyacı hepimiz hissediyoruz. en azından bunu, buna değecek kişilere yapın.
kimseye söylemediğim için yaşamadığım tecrübe.
  • /
  • 5