askeriye kantini

askeriyenin o sıkıcı atmosferinden bir an için sıyrılıp keyifle tostunuzdan ısırık alabileceğiniz, yanında taze demlenmiş çayınızı yudumlayabileceğiniz, üstelik bunları ekonomi sınıfından faydalanarak ödeyebileceğiniz yeme/içme yeri değil beklenen karı sağlayamadığında ona buna business sınıfından rakamlar kakalayan ve bunları resmen vatan borcu gibi ödeten kimi rütbeli personelin kazanç kapısı.
orduevi denilen imtiyazlı mekanların bir benzeri veya parçası.
askerdeyken kendimi migros'a girmiş gibi hissederdim. sivil hayatımda zannederdim. bu şaşkınlıktan olsa gerek gereksiz şeyler aldığım da olmuştu.
dünyanın başka bir yerinde var mı bilmiyorum ama türkiye sınırları içinde 5 kuruşa çay, 15 kuruşa tost yiyebildiğiniz başka bir kantin yoktur sanırım. öyle de güzeldir sabah içtimasından önce içilen çay.
artık sivil ile arasında çok farklılıklar yoktur. eskiden yani bundan 5-6 yıl evvel üniversite yıllarımda asker çocuğu olmayan arkadaşlar, bizden rica ederlerdi. kıramaz, onlara da alışveriş yapardık. öğrenciyiz sonuçta maddi anlamda hepimiz rahat ederdik. bir de üniversitemizin çaprazındaydı askeriye... çıkışlarda tost yerdik filan. acayip güzel yıllardı.