ayşen gruda

yeşilçam'ın "domates güzeli". filmlerinde çoğunlukla evde kalmış kız kurusunu oynar. vecihinin kadim sevgilisi. "annem göster ama elletme" repliği hala dillerimize pelesenktir. <br> <br>dün akşam televizyonda görüp resmen özlediğimi hissetiğim keşke daha çok ekranlarda olsa dediğim sanatçı. hala sevimli hala komik.. <br> <br>http://ayisozluk.com/lnk/abb9b4 <br>
ideali olmayan ama televizyonun taksidi bitince inşallah onu da alacak olan güzide insan..
''annem göster ama elletme dedi '' repliğini kullanmış, evde kalmış cırtlak kız ikonu olan, yeşil gözlü beyaz tenli ve kızıl saçlı olduğu halde ortalama denilebilecek bir güzelliğe sahip (aslında hababam sınıfı zamanlarındaki haline tekrardan bakarsanız hiç de çirkin bir kadın değil bence), usta manevralarıyla tanınan ve on kaplan gücündeki vecihi'nin tek aşkı, çöpçüler kralı'nın hacer'i sevimli insan.

sağlam sanatçıdır, tiyatro ve sinemanın bir dönem vazgeçilmez ismi olmuştur ve fakat hayatta herşey kusurludur.
örneğin çirkinlik.
kendisini çok severim bu kadar sevimli ve aynı zamanda da çirkin olabilecek kimse yoktur diye düşünüyorum birde ben varım tabi neyse bu konuyu geçelim. mesut yarın programında can bonomo ile aralarında geçen dövme muhabbeti geliyor aklıma ismini duyunca.
1945 doğumlu usta sanatçımızdır, 47 filmde rol almıştır her filminde kendine ait karakterden bize bir parçayı bırakmıştır hangi birisinden bahsedebilirizki? çiçek abbas'dan ceyyar repliğimi? veya gülen gözlerden evde kalmış fikretimi?
benim favorim süt kardeşler filminde ki gulyabani için söylediği "sakalları bilem varmış" repliği aklıma geldikçe gülerim.
bu kadın keşke benim akrabam olsaydı , onu sarmalardım.
sürekli yanında olmak için evden kaçardım , bu kadar samimi ve muhteşem oyunculuk yapılmaz.
nerde ne konuşulur , ne yapılır gayet iyi bilen biri bence.
kadın çirkin güzellerinin tanrıçası.
oyunculuguna denilebilecek laf yok cok saglam bir kadindir .. ama bir kadin olarak bakarsak kendimi ondan daha seksi buldugum kisiliktir
pek de çirkin olmadığını düşündüğüm, sadece yeşilçam'ın dayatılmış bir algısı olduğuna inandığım insan.
hisseli harikalar kumpanyasının son gösteriminde o yaşta kadın kalkıp dans etmiştir, ayrıca oynadığı her rol üstüne oturur. yeşilçamda genelde benzer karakterleri de canlandırsa diğer herşeyi de iyi oynayabileceğine eminim. özellikle de karagöz ile hacivat neden öldürüldü filminde, biraz da şamanizme ilgi duyduğumdan dolayı, çok beğenmiştim.
perran kutman'la birlikte, yeşilçamın en doğal, komik, hazırcevap kadınlarından. ayrıca espriyi lafı gediğine oturtan sözlerle harmanlamayı ve bunu kendine yakıştırmayı çok iyi beceren sanatçı. allah uzun ve sağlıklı ömürler versin. "gerzek" lafının telifi kendisine aittir.
perran kutman ve adile naşit ile beraber ne zaman tvde denk gelsem mutlaka izlediğim gerçek sanatçımız.. candır kendisi.
gezi parkında yaşananlar ile ilgili başbakana an itibariyle halk tv de sağlam seslenişte bulunmaktadır.

"yiğenim bugün konuşmanı dinledim, bu ülkenin insanlarını birbirine kırdırma, yapma! yapma! yapma!"
yakın zamanda cumhurbaşkanı rte için, sevgiye ihtiyacı olduğunu belirtmiştir. gerçek bir oyuncudur kendisi, özellikle çiçek abbas'taki rolü bambaşkadır. bu kadını görmeden ölmeyim. dinimiz amin.
bayıldığım oyuncudur hem dram filmleri hem komedi filmleri harikadır. demet akbağ bu kadının veliahtıdır
sol frame'de görünce öldü sandım. uzun yaşa ayşencim.
en çok istediği şeyin "tayyip erdoğan’ın bir kahkaha atması" olduğunu söyleyen 1945 doğumlu usta sanatçımız.


ayrıca akıldane dergisinde yazdığı bir hikayesi de şu şekildedir;

“bir gün setten dönmüşüm, torunum emre aradı: 'anneanne, yolda araba çarpmış bir kedi gördüm, veterinere götürdüm, tedavisini yaptırdım. anneme götürdüm, o da temizledi eve aldı’ dedi.
'peki gelir bakarım’ dedim. kediyi gördüm, bayağı çirkin bir şey, 'ay niye aldın bunu, pek de çirkinmiş’ dedim.
'anneanne sen de çirkinsin, sana da araba çarpsa bakmayacak mıyız?’ dedi.
ne faşist kadınmışım dedim kendime. güzeli kurban ediyoruz ama çirkini dışlıyoruz, asıl onları almak lazım.”
hülya koçyiğit'in bu ülkede herkes fazla özgür şeklindeki açıklamasına güzel cevap vermiş. “daha ne yapsınlar pardon, kamçıyla mı dövsünler bizi? hülya hanım bu hülyalardan bir an evvel uyansın” diyerek kapaklamış.
  • /
  • 2