bayan

kadınlara hitap tarzı
bæyan şeklinde telaffuz edileni makbuldür.
cennetin ayakları altında olan anne.
bizi hayata getiren , kutsal varlık
kadınlar bu hitabı pek sevmezler. kadın denmesini istiyorlar. geçen birkaç kadın yazardan ekşi sözlükte "bayan voleybol takımı" şeklinde yazdığım için baya bir azar işittim. artık "bayan voleybol takımı", "bayanlar ligi" şeklinde değilde "kadın voleybol takımı", "kadınlar ligi" şeklinde söylenmesini istiyorlar.

(bkz: kadın)
ilyas salman filmi sarı mercedes den inen kadın kapıyı diğer arabaya çarpar ve bok ettin bayan...
hal ve hareketleriyle karşı tarafa baygınlık veren kişidir. * *
yaygın yanlış kullanımları olan bir sözcüktür. bir ünvandır. isim, sıfat, zamir ya da zarf değildir. zarf olabilir belki. çünkü açıkcası zarf nedir bilmiyorum. zannetmeyin ki malım, ilkokula bile gitmedim. zamanında öğrendim. ama insanlık hali işte. unutmuşum. yani tamamen unutmadım. bazı zarfları biliyorum.

aslında zarfları biliyorum ya. bayan zarf değil. değil de, edat olabilir bence çünkü edatları cidden bilmiyorum.
adı üstünde insanı bayan bir tür..
ilyas salman filmlerinde sık sık duyduğumuz kelime.
baymak fiilini yerine getiren.
begüm kelimesi kullanılabilirdi bu kelime yerine. ama zihniyet bey kelimesine takmıştı değil mi.
sözlükte bir tane bulunmaktadır *
kullanımına fazla tepki gösterildiğini düşündüğüm kelime. bay kelimesinden türetilmesi bir yana bazılarının "bayıyor muyum ben seni mahmut!?" kafasıyla bile tepki gösterebildiklerini düşündüğüm olmuyor değil. feminen tavır, feminizm kavramlarını tam olarak bilmeden ortaya atılan bu "ne bayanı ayol? kadınım!" görüşünü öldüresiye dövmek istiyorum bazen. işte bu resmi de dalga geçer -gibi- eklememin sebebi bundan belki.

toplumumuzda "bay" sözcüğüne denk olacak şekilde değil, "erkek" sözcüğüne denk olan "kadın"ın yerine kullanılır. "bayan" sözcüğünü kullanmayı tercih edenler, "kadın" sözcüğünü de, kadınlığı da aşağılayıcı görüp, akıllarınca biraz olsun kibarlaştırmaya çalışırlar.

"erkek" olmak, "adam" olmak nasıl gurur veriyor, ağız doldurularak söyleniyorsa, "kadın" sözcüğü o derece kaçınılır, ağza almaya utanılırdır.
kibarlık namına üretilmiş gereksiz cümle.
kullanılmasına karşı olduğum kelimedir. nereden türediğine dikkat etmek gerekir. antifeminist bir tutum gibi gelir bu kelimenin kullanılması bana. lütfen hanım veya kadın diyelim.
kız ve kadın kelimeleri arasındaki bekaret tabusuna sıkışıp kalan, utananların imdadına yetişmiş, baydan türetilmiş gereksiz eril bir kelime. bir insan bayan dediği zaman içimde doğmamış çocuklarım ölüyor sözlük, bari siz yapmayın.
  • /
  • 2