benim hormonlu domates adayım

yılın en heyecanla beklenen ödülleri için adaylarınızı göstermeye hazır mısınız?

11. hormonlu domates homofobi ve transfobi ödülleri için adaylarınızı #benimhormonludomatesadayım hashtag’ini kullanarak 25 mayıs 2015 tarihine kadar gönderin!
homofobik ve transfobiklerin korkulu rüyası hormonlu domates ödülleri 24 haziran’daki törene kadar buzdolabında adaylarını bekliyor. demiş gaymag

verdiği karar ile insanların cinsel hayatına müdahale eden anayasa mahkemesi benim #benimhormonludomatesadayım
#benimhormonludomatesadayım kesinlikle;

(bkz: vahdet gazetesi).
1. vahdet gazetesi

2. vahdet gazetesi

3. vahdet gazetesi
sibel can in oğlu da gay diye biliyorum. belki de bu homofobikligi sindiremediğindendir.
1- bilka: http://www.bilka.org.tr/gay-konseri-ve-y...
2- vahdet gazetesi: http://www.gazetevahdet.com/escinselligi...
3- iha: http://www.iha.com.tr/haber-escinselligi...

not: zaten hepsi kaynağını bilka'dan alıyor. onlar yayıcı tayfa sadece. lütfen asıl hedefi gözden kaçırmayalım, bilka bu haberlerin çıkış noktasıdır
adaylar aşağıdaki gibiydi;

siyaset *

yalçin akdoğan: dönemin başbakan yardımcı akdoğan, elmadağ halk eğitim merkezi’nde düzenlenen, akp ilçe danışma meclisi toplantısında yaptığı konuşmada; 'hdp seçim beyannamesinde din dersini kaldıracağım, diyaneti kaldıracağım, şunu kaldıracağım, bunu kaldıracağım diyor. bunu chp diyordu yıllardır. kürtlerin chp’si. ermeni soykırımını tanıyacakmış. sen nasıl türkiye partisi olacaksın? türkiye toplumunun hassasiyetlerini göz ardı ederek nasıl olacaksın? 8 defa kürt geçiyor beyannamelerinde, 9 defa da lezbiyenler falan geçiyor. türkiye toplumu bu mudur?’ açıklamasıyla lezbiyenliği aşağılayan homofobik söylemde bulunmuştur.

ahmet davutoğlu: dönemin başbakanı ahmet davutoğlu eşcinsellerin lut kavminin helakına sebep olduğunu ifade etmiş, 'bu özellikteki’ şahısları milletvekili adayı olarak gösteren bir partinin itikatlı toplumu temsil edemeyeceğini belirtmiştir. davutoğlu’nun homofobik nefret söylemi eşcinselleri hedef olarak gösterirken, akp’nin broşürlerinde 'gay pride’ vurgusunun olması dikkat çekmiştir.

chp tarsus gençliği: anadolu partisi genel başkanı emine ülker tarhan 7 haziran’daki genel seçim çalışmalarına mersin’de başlamıştı. mersin’deki seçim çalışması sırasında bir grup chp’li genç emine ülker tarhan’ı 'protesto’ etmek amacıyla 'cinsiyetimizi değiştiririz, partimizi değiştirmeyiz’ pankartı açmış, söz konusu pankarttan burnumuza ağır transfobi kokuları gelmiştir.

recep tayyip erdoğan: cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan türkiye otobüsçüler federasyonu genel kurulu’nda yaptığı konuşmada halkların demokratik partisi’nden eskişehir milletvekili adayı olarak gösterilen barış sulu’yu hedef göstererek akp adına 'biz eşcinsel aday göstermeyiz’ demiştir.

yasin aktay: dönemin akp genel başkan yardımsıcı, siirt milletvekli prof. dr. yasin aktay hdp’nin aday gösterdiği eşcinsel milletvekili adaylarına atıfta bulunarak 'ama sen biz kürtler deyip bütün listeni kürtlerin kabul edemeyeceği başka unsurlarla doldurursan bir kere sana sorarlar sen kimsin. hele sen bir müslüman evladısın kürtler müslümandır ve müslümanların listesinde 3 tane eşcinsel insan varsa, erkeklerle erkeklerin evliliğini savunan insan varsa ben sana sorarım sen kimsin. sen bizden değilsin biz böyle erkek erkeğe evliliği tanımıyoruz. böyle bir şeyi kabul edecek bir kürt de tanımıyorum. türk devleti kürtleri asimile etti diyorlardı; ama bundan daha büyük asimilasyon olamaz. kürdün inancını ve dilini başka bir şeye dönüştürdün ve şimdi kürdün cinsiyetini de mi değiştireceksiniz? bir defa kürt halkı müslüman bir halktır. müslüman halkın erkek erkeğe evliliği onaylaması mümkün değildir.’ ifadelerini kullanarak hormonlu domates ödüllerine aday olmayı layıkıyla hak etmiştir.

mahir ünal: dönemin akp grup başkanvekili mahir ünal hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş’a yönelik, 'selahattin demirtaş’a buradan soruyorum. hdp’li 1. sıra milletvekili bir adayı iktidara geldiğinde ya da iktidar ortağı oldukları takdirde eşcinsel evlilikleri serbest bırakacağız açıklaması hakkında ne düşünüyor?’ ifadelerini kullanarak eşcinsel evlilikler hakkındaki homofobik tutumunu ortaya koymuştur.


sansür *

digiturk: digitürk filmlerde cinsellik içeren sahnelerin yanı sıra eşcinsel ilişki, konu içeren sahnelere de sansür uyguladığı gerekçesiyle; 'a to z’ dizisindeki çöpçatanlık web sitesinde bir kadının başka bir kadınla eşleştiği sahneyi kestikleri gerekçesiyle; 'mavi en sıcak renktir’ filminin 20 dakikasını kestikleri gerekçesiyle hormonlu domates ödülüne aday olmaya layık görülmüştür.

zorlu center: abd’deki en büyük eşcinsel korolardan bir tanesi olan boston eşcinsel erkek korosu’nun onur yürüyüşü’nden önce -27 haziran’da- istanbul’da vereceği konsere zorlu performans sanatları merkezi’nin ev sahipliği yapacağı biliniyordu. zorlu performans sanatları merkezi konser biletinin satışlarını 'genel ahlak’ baskısıyla durdurdu, koro ise konser vermek için yeni bir mekân arayışına girmek durumunda kaldı.


medya *

erkan öztürk: sabah ve takvim gazetesi’nden erhan öztürk 29 mart yerel seçimleri sonrasında şişli belediyesi başkan danışmanı olarak görevlendirilen lgbti aktivisti boysan yakar’ın farklı zamanlarda ve onur haftası yürüyüşlerinde çekilmiş fotoğraflarına boysan yakar’ı hedef haline getirerek yer vermiş; boysan yakar’ı 'renkli kalem müdürü’ olarak ifade ederek homofobik haber dili kullanmıştır. bu süreçte boysan yakar sosyal medyada da hedef haline getirilerek gündeme gelmiştir.

engin ardiç: sabah gazetesi köşe yazarı engin ardıç yeni şafak gazetesine verdiği demeçte isim vermeden kendisi için 'eski solcu, alkolik, geri zekâlı…’ ifadesini kullanan prof. dr. ilber ortaylı’ya cevap verdi. 'kendisini mahkemeye verip parasını almayacağım, korkmasın’ diyen ardıç, 'böyle bir saldırıya karşı savunma yapmayı bile zül sayarım; fakat şaştım. ben onu hep hanımefendi sanatçı olarak bilirdim, cadaloz bir mahalle karısı düzeyine inmiş. ayıp olmuyor mu kız abla?’ ifadelerini kullanarak kadın düşmanlığını kusmuş, hormonlu domates ödüllüne aday gösterilmeyi hak etmiştir.

milli gazete: milli gazete’de dursun ali bulut tarafından yazılan haberde 2014 yılında organize ettiğimiz onur yürüyüşü 'insan yaratılışına aykırı olan ve allah tarafından şiddetler haram kılınan cinsel sapkınlıklar ve bunu meşrulaştırma gayretleri gün geçtikçe daha fazla cüret kazanıyor’ ifadeleriyle analiz edildi.


kurumlar *

bilka (bilge kadın araştırma merkezi): 04.05.2015 tarihinde kendi internet sitelerinde 'gay konseri ve yürüyüşü’ başlığıyla yayımladıkları yazıda 'genel ahlak’ kurallarına uymadığı gerekçesiyle, 'milli ve vicdani bir görev olarak’ bu konser ve yürüyüş ile benzeri faaliyetlere engel olunması için yetkili makamları 'görevlerini’ yapmaya davet etmişlerdir.

tdk (türk dil kurumu): daha önce 'müsait’i 'kolayca flört edebilen kadın’ olarak tanımlayıp kadın düşmanı, cinsiyetçi açıklamalarda bulunan tdk; son olarak 'oğlan’ı 'erkeklerin zevkine hizmet eden sapık erkek’ olarak tanımlayarak homofobik olduğunu da kanıtlamıştır.

prof. dr. n. reşat belger beyoğlu göz eğitim ve araştirma hastanesi: cinsiyet geçiş ameliyatı olan trans kadın ilaçlarını yazdırmak için hastanenin kadın doğum servisine başvurmuş; h.ç. başvurduğu kadın doğum uzmanına bir süre önce cinsiyet geçiş ameliyatı olduğunu, sigortalı olduğu için devlet hastanesinde muayene olup ilaç yazdırmak istediğini; cinsiyet geçiş sürecinde faydalanamadığı sağlık sigortasından, hiç olmazsa ilaçlar için faydalanmak istediğini belirtmişti. bunun üzerine kadın doğum uzmanı fatma hut kendisine 'siz erkeksiniz, ben sizin durumunuzu tasvip etmiyorum, sizi muayene edemem’ ifadelerini kullanarak h.ç.’nin sağlık hizmetine ulaşımı engellenmişti. sağlık hizmeti vermeyi reddeden kadın doğum uzmanı ilerleyen süreçte h.ç.’ye hakaret davası da açmıştı. söz konusu durum hakkında spod tarafından hukuki mücadele başlatıldı.


spor *

fabio capello: dünyaca ünlü teknik direktör fabio capello, atletico madrid'in sert futbol oynadığı eleştirilerine karşı çıkarak 'futbol homoseksüellerin oynadığı bir oyun değil erkek oyunudur’ ifadesini kullanmıştı; biz de acımadan aday gösterdik.

fenerbahçe yönetimi: fenerbahçe kadın basketbol takımı’nda basketbolcu olan angel mccoughtry hakkında hürriyet gazetesinde çıkan kız arkadaşıyla nişanlandığı yönündeki haber üzerine kulübüyle sorunlar yaşamaya başladı. angel mccoughtry lezbiyen olduğunun ifşa edilmesiyle birlikle fenerbahçe kadın basketbol şube sorumlusu asbaşkanı isfendiyar zülfikari’nin tarafından hürriyet gazetesi’ne dava açması ve bu haberi yalanlaması konusunda baskıya uğradı. sözleşmesinin sonlandırılacağı yönündeki bu tehditkâr tutum doğrultusunda işini ve huzurunu kaybetmekten korkan başarılı sporcu, ilişkisini yalanlayan bir duyuru yayınlamak zorunda bırakıldı.buna rağmen baskı ve mobbing’i sonlandırmayan isfendiyar zülfikari angel mccoughtry’ın ödemelerini geciktirerek ve takımdan gitmesini istediğini belirterek sporcunun üzerinde daha da ağırlaşan bir baskı oluşturdu. fenerbahçe yönetimi de bu tutum karşısında sporcusunun arkasında durmamayı tercih etti. bütün bu yalanlama sürecinden sonra angel mccoughtry 5 yıl boyunca emek verdiği takımından sözleşmesini sonlandırarak ayrılmak zorunda bırakıldı. başarılı basketbolcu yaşadığı mobbing hakkında fenerbahçe spor kulübü’ne dava açmaya hazırlanıyor.


eğlence *

gamze karaman: oyuncu/sunucu gamze karaman tv'de aramızda kalsın programında 'eşcinsellik bu toplumda kabul gören bir şey değildir’ açıklamasıyla eşcinselliği toplum tarafından kabul görmeyen bir yönelim olduğunu belirttiğinden aday gösterilmiştir.

niran ünsal: lgbti haklarına verdiği destekle bilinen lady gaga'yı kapalı giyinmekle uyaran ünsal, konsere kostümleriyle katılanların fotoğraflarını paylaşıp 'cinsel tercihlerinden bize ne git evinde yaşa! evlatlarımıza böyle 'şarlatanlıklar’ yaparak örnek olamayacaksınız!’, 'görmek ya da görmemek, mesele tamda budur. kıymetli anneler babalar, ne dersiniz hoş mu bu manzara?’ gibi homofobik söylemlerden dolayı aday gösterilmiştir.

toni drosa: 'ayça ev hali’ adlı internet radyosunda yayın yapan toni drosa her fırsatta insanların ebeveyn hatası yüzünden eşcinsel olduğunu ifade etmesi ve radyoya bağlanan lgbti bireylere yönelttiği homofobik soruları sebebiyle aday gösterilmiştir.


eğitim *

harp okullari: harp okulları, gülhane askeri tıp akademisi, tsk ortaöğretim okulları, tsk sınıf okulları ile tsk öğrenci disiplin yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler resmi gazete’de yayımlanarak 'ahlaka aykırı davranışlar’ tanımına açıklık getirildi. buna göre harp okulları yönetmeliği’nde açıkça yer almayan ve 'disiplin suçu’ sayılan eşcinsel ilişkiler, yönetmelikteki değişiklikle resmiyet kazanarak okuldan atılma sebebi olarak gösterildi. 'disiplin nedeniyle okuldan çıkarılma' maddesine “ahlaka aykırı (homoseksüellik, gayri tabii mukarenet ve benzeri) davranışlarda bulunduğu tespit edilenler yüksek disiplin kurulu kararıyla okuldan çıkarılır” ifadeleri eklendi. böylece harp okulları’nın tsk’dakine benzer homofobik politikası resmiyet kazanmış oldu.

kahramanmaraş ilçe milli eğitim müdürlüğü: eğitim-sen nurhak ilçe yöneticisi ve nurhak lisesi beden eğitimi öğretmeni çilem sakine coşkun okul bahçesinde öğrencilerin yaptığı "kardan kadın" ile fotoğraf çektirdiği için hakkında nurhak ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından "toplum değerleri ile örtüşmeyen bir karede görüntülenmekten" soruşturma başlatıldı.

medeniyet üniversitesi rektörü m. ihsan kahraman: boston eşcinsel erkek korosu’nun zorlu psm’deki konseri 'genel ahlak’ sebebiyle iptal edilince boğaziçi üniversitesi lgbti çalışmaları kulübü koroya dayanışma mesajı göndererek konseri okullarında yapmaları için davet gönderdi. boston gay korosu, konserini 27 haziran’da boğaziçi üniversitesi’nde ücretsiz vereceğini duyurdu. bunun üzerine istanbul medeniyet üniversitesi rektörü m. ihsan karaman sosyal medyada 'boğaziçi üniversitesi’nde ücretsiz gay korosu konseri! bu rezaletin arkasındaki ahlak düşmanları açıklanmalı! gaylerin sponsoru kim?’ açıklaması yaparak üniversiteyi hedef gösterdi.


yayincilik *

erkek homoseksüeller için onarım terapisi (dr. joseph nicolosi, kaknüs yayınları)

anne babalar için gençlerde homoseksüelliği önleme rehberi (dr. joseph nicolosi ve linda ames nicolosi, kaknüs yayınları)

eşcinsellik kader değildir: eşcinsel yönelim terapisi (dr. a. cem keçe, pusula yayınları)

kızları kız erkekleri erkek gibi yetiştirmek (psk. banu yaşar, zafer yayınları)


beynelmilel *

güney kore: bu sene güney kore’nin başkenti seul’de yapılması planlanan lgbt onur yürüyüşünün polis tarafından yasaklandığı duyuruldu. polisin, yasağa gerekçe olarak aynı saatte çok fazla yürüyüş olmasını gösterdiği söylenirken, bu yürüyüşler arasında lgbt karşıtı yürüyüşün de bulunduğu, polisin o yürüyüş yerine lgbt yürüyüşünü yasaklamayı seçtiği ifade ediliyor.

rusya: bu sene rusya’nın başkenti moskovo’da yapılmak istenen onur yürüyüşü polis tarafından engellendi. moskova’nın tverskaya meydanı’nda barışçıl gösteri yapmak isteyen aktivistler 'make love not war’ pankartı açtıkları sırada polis tarafından gözaltına alındı.

misir: mısır yüksek mahkemesi dini yaşama, örf ve adetlere uygun olmadığı gerekçesiyle ülkedeki eşcinsel turistlerin sınır dışı edilmesine, eşcinsel turistlerin ülkeye alınmamasına karar verdi.

vatikan: vatikan irlanda’da eşcinsel evliliklerin onaylandığı referandumu 'eşcinsel evlilik insanlık için bir yenilgidir’ ifadesiyle eleştirdi.

isviçre bfm (federal göçmen ofisi): nijerya’nın homofobik yasaları yüzünden 14 yıl hapis yatma riski bulunan eşcinsel mülteci o.’nun isviçre’ye yaptığı sığınma başvurusunu reddetti. verilen ret kararını “nijerya’da eşcinsel olduğunu gizleyebilirsin” diyerek gerekçelendiren bfm böylece lgbti varoluşunu temel bir insan hakkı değil, bir lüks olarak gördüğünü ifade etmiş oldu.

ödül alanlar da şöyle;

eğitim - ihsan karaman
yayıncılık - "kızları kız erkekleri erkek gibi yetiştirmek" psk. banu yaşar, zafer yayınları (domatesleri bende)
sansür - zorlu center
kurum - tdk
spor - fenerbahçe
medya - engin ardıç
siyaset - recep tayyip erdoğan
eğlence - niran ünsal
beynelmilel - isviçre
  • /
  • 3