berna moran

edebiyat eleştirmeni.

türk dili ve edebiyatı bölümlerine başlayan yeni talebeler bu ismi ilk duyduklarında kadın zannederler. ama değildir. ingiliz dili ve kültürü bölümünü okumuş ve türk edebiyatına sistemli nesnel eleştiriyi kazandırmış, marksist görüşlü ancak lazım geldikçe görüşünü eleştirilerine yansıtan harikulade insan. öyle zeki ve şaşmaz bir dikkat etme özelliğine sahiptir ki eserlerini okuduğunuzda ona hayran kalırsınız.

mesela yaban romanının, daha önce hiç bir eleştirmenin görmediği bir plana, isa ve on iki havarisi şablonuna sahip olduğunu o keşfetmiştir. öyle titizdir ki kitaptaki ilgili bölümlerin incildeki ilgili bölümler ile eşleştiğini fark etmiş ve bunu eleştiri sanatına kazandırmıştır.

daha önce tutunamayanlar'ı başarısız metinler bütünü olarak gören sahte eleştirmenlerin aksine o tutunamayanlar'daki postmodern öğelerin mantıksal işleyişini ve önemini tespit edip ve haliyle onun bir roman olduğunu kanıtlamıştır. romanın başlı başına ironik bir bakış açısından doğan iğneleyici bir zekanın alaycı tonu olarak görür. kimse karşı çıkamaz. oğuz atay'ın yaşarken göremediği ancak can attığı roman eleştirisini bir tek berna moran yapabilmiştir, böylece.

aşığım ben bu adama ayı sözlük.