beynelmilel

sınırdışında, ülkeler arası, herkesin bilidiği anlamındadır. beynelminel olarak da telaffuz edilmektedir. 2006 yılında yayınlanan bir türk filminin de adıdır.
başrolleri özgü namal, oktay kaynarca ve cezmi baskın ın paylaştığı sıkıyönetim sonrası ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan adıyamanlı bir grup müzisyenin yaşantısını trajikomik bir biçimde ele alan türk filmidir.
sırrı süreyya önder candır can.
bölümümün ismini "mülkiye ilmi ve beynelmilel münasebetler" şeklinde uyarlamıştım bi ara. oldu bence eski türkçe mmm.
dilber ay'ın canlandırdığı arzum çilem karakteriyle "tavukları pişirmişem" efsanesinin hayat bulduğu filmdir. şimdilerde yapılan kalitesiz parodileriyle suyu çıksa da orjinal sahne izlediğinde gülümsetir insanı her zaman. meral okay da yine bir şarkıcıyı canlandırır filmde, ona da selamlar olsun.
hatırladığım kadarıyla, cezmi baskının oynadığı karakterin arakladığı beste; makamca büyük bir kişi huzurunda her çalındığında "şimdi hapise atacaklar adamı" diye hop oturup hop kalkmıştım filmi izlerken. adamın hapse girmesi filmin sonuna kadar gerçekleşmez. ve o zamanki aklım ile, bunun besteyi çalması yani intihal sucundan dolayı olduğunu düşünmüştüm.