biz ibneliği çok iyi biliriz

pek değerli lgbti aktivisti ve güzeller güzeli yeğenim levent pişkin'in * “erdoğan’dan 'dört dörtlük ibneyim/ibneliği sizden öğrenecek değilim’ açıklaması bekliyorum. #anayasadalgbt” şeklinde attığı twit'e başbakan hazretlerini pek kızıp kendisine hakaret davası açması olayının üzerine kendisinin kaleme aldığı pek teferruatlı ve aydınlatıcı savunma yazısının başlığıdır:

http://www.bianet.org/bianet/lgbtt/15147...

yüreğin dert görmesin bacım!!
ibnelik hala hakaret olarak değerlendiriliyor. bunun bir yönelim olduğunu bazı beyinler hala algılamamakta ısrar ediyorlar. levent pişkin'in destekçisi olma vaktidir.
lgbt dernek ve oluşumları konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacak.

--- spoiler ---

eşcinsellik/ibnelik bir hakaret değil, cinsel yönelimdir


başbakan recep tayyip erdoğan’ın kadınlara, toplumsal muhalefetin çeşitli kesimlerine ve diğer azınlık gruplarına yönelik saldırgan üslubundan lgbtiler de nasibini aldı.

başbakan’ın “dört dörtlük aleviyim” açıklaması üzerine twitter’da “başbakandan 'dört dörtlük ibneyim. ibneliği sizden öğrenecek değilim’ açıklaması bekliyoruz” diye twit atan lgbti aktivisti levent pişkin hakkında yapmış olduğu suç duyurusu, 11 yıllık akp hükümetinin lgbtilere yönelik yok sayıcı ve dışlayıcı politikalarını bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

akp iktidarı boyunca hükümet sözcüleri ve hükümete yakın basın organları tarafından defalarca hasta ve sapkın ilan edilen, hedef gösterilen ve nefret cinayetlerine kurban giden lgbtiler, yaşama, çalışma, barınma, sağlık ve eğitim gibi en temel haklarından mahrum bırakıldılar. akp, bütün bu temel haklar alanında lgbtilere yönelik hiçbir adım atmadığı gibi, lgbti hareketinin yıllardır verdiği anayasal eşitlik mücadelesi de hükümet tarafından görmezden gelindi. anayasa uzlaşma komisyonu'nda tartışılan eşitlik maddesinde "cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği" ibareleri konusunda “uzlaşılamayan son madde olsa dahi taviz vermeyeceklerini” açıklayan akp’li komisyon üyeleri, hükümetin lgbtileri eşit yurttaşlar olarak kabul etmediğini bir kez daha gözler önüne sermişlerdir.

lgbtileri eşit yurttaşlar olarak kabul etmemek ve aşağılamak hatalı bir biçimde ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmişken, bir lgbti aktivistinin lgbtilerin hükümet tarafından yok sayılmasını ve aşağılanmasını 140 karakterde eleştirmesinin başbakan’a hakaret olduğu iddia edilmektedir. demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün sınırları başbakana hakaretle değil, toplumda güçsüz olan kesimlere yönelik nefret ve düşmanlık içeren söylemlerin kısıtlanması ile çizilir.

eşcinsellik ya da "ibnelik" ne bir hastalık, ne bir günah ne de bir hakarettir. eşcinsellik, tıpkı heteroseksüellik gibi bir varoluştur. lgbti hakları mücadelesi de bir insan hakları mücadelesidir. başbakan'ın "ibne" kelimesini bir hakaret olarak algılaması, varoluşları yok sayılan, yaşam hakları ellerinden alınan lgbtileri bir kez daha görmezden gelmesi, bunu yaparken de lgbti aktivisti bir arkadaşımızı hedef alması, bizler için kabul edilemez.

biz aşağıda imzası bulunan lgbti dernek ve oluşumları olarak, levent pişkin’e açılan davanın hepimize açılmış olduğunu ve bu davada doğrudan taraf olduğumuzu başbakan’a bildiriyoruz.

--- spoiler ---
spod un kamuoyuna duyurusudur. bu duyuruda ayı sözlük olarak bizde imzacıyız. üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. levent pişkin in başbakan tarafından dava edilmesini doğru bulmuyoruz.

ilgili basın açıklaması;

http://www.spod.org.tr/turkce/basina-ve-kamuoyuna-escinsellik-ibnelik-bir-hakaret-degil-cinsel-yonelimdir/
unuttuğum bir tarihi taş-gedik meselesidir.
çok yaşasın sn. pişkin!

(bkz: hiciv)
(bkz: mizah)
(bkz: demokrasi)
ilgili dava için dayanışma çağrısında bulunulmuş;

http://gzone.com.tr/recep-tayyip-erdogana-hakaretten-ceza-alan-levent-piskinle-dayanisma-cagrisi/