çeçenistan'da lezbiyenler öldürülüyor

çeçenistan cumhuriyeti'nin ramazan kadirov diye bir başkanı var. kendisi rusya lideri vladimir putin'in köpeği olur. ülkesindeki muhalifleri, eşcinselleri, lezbiyenleri öldürten kansız bir adam. işte bu diktatörün zulmünden kaçan çeçen bir lezbiyen ülkesinde lezbiyenlere yaşatılan zulmü basın mensuplarına anlattı

adını vermek istemeyen çeçen lezbiyenin t24 haber sitesinde yayınlanan açıklamaları şöyle:

çeçenistan’dan kaçan bir lezbiyen "çeçen lezbiyenlerin ölüm tehdidi hakkında konuşulmasını istiyorum çünkü hiç kimse kadınları fark etmiyor" dedi.

rus gazetesi novaya gazeta ve insan hakları aktivistleri 2017 nisan’ında, rusya federasyonu’na bağlı cumhuriyetlerden çeçenistan’daki yetkililerin onlarca erkeğin eşcinsel oldukları şüphesiyle yetkililerce yakalanmasına sebep olan bir ‘gey karşıtı kampanya’ başlattığını söylemişti. çeçenistan’daki insan hakları aktivistleri nisan 2017’de yüzden fazla kişinin eşcinsel olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı ve bu yakalamalar sırasında üç kişinin de öldürüldüğünü açıklamıştı. bölgeden bilgi akışı sağlamak neredeyse imkansız hale gelse de rusya lgbt ağı, 2019 ocak ayında, çeçenistan’da 2018 aralık ayından bu yana yaklaşık 40 gey ve lezbiyenin alıkonulduğu ve en az 2 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

rusya lgbt ağı başkanı ıgor kochetkov, çeçenistan’ın 2018 yılında şiddet yönünü lezbiyenlere ve translara çevirdiğini belirterek “iki yıl içinde 37 lezbiyen ve 2 trans kuzey kafkasya’dan gelerek ağa başvurdu” dedi.

“kimse lezbiyenleri fark etmiyor”

güvenliğinin sağlanması için ismini vermeyen ve çeçenistan'dan kaçan lezbiyen bir kadın, medyada sadece eşcinsel erkeklere yönelik şiddetin görünür olmasını eleştirerek “bir gey öldürüldüğünde herkes konuşuyor ancak lezbiyen bir kadın öldürüldüğünde bu duyulmuyor bile” dedi:

“erkek kardeşlerimden biri beni ormana götürdü ancak sonra birlikte eve döndüğümüzde annem ona mutsuz bir ifadeyle ‘onu neden geri getirdin? anlaştığımız gibi onu ormanın içinde bir yerde vurmalıydın’ dedi. ama kardeşim yapmadı, çünkü babam yapmasını yasakladı.”

“çeçenistan’da durum böyle, kadınlarla ilişkilenen kadınların katledilmesi ‘namus cinayeti’ olarak geçiyor. bir lezbiyenin öldürülmesi kimsenin umrunda değil. insanların çeçen lezbiyenlerin ölüm tehdidi hakkında da konuşmasını istiyorum çünkü hiç kimse kadınları fark etmiyor. bir gey öldürüldüğünde herkes bunun hakkında konuşuyor ancak bir lezbiyen öldürüldüğünde, neredeyse hiç kimse bunun hakkında yazmıyor. yaşadığım olaydaki gibi, bir kadın ormana götürülebilir, öldürülebilir, öldüren aile üyesi hiçbir şey olmadığını iddia edebilir ve tek bir komşu ya da akraba bile ne olduğunu sormaz. özellikle kadınların kaçması daha zor çünkü evden sessizce çıkamıyorlar, kontrol ediliyorlar. isimsiz de olsa anlatmaya devam edeceğim çünkü ne kadar az konuşsak o kadar az şey değişecek.”
"bir gey öldürüldüğünde herkes bunun hakkında konuşuyor ancak bir lezbiyen öldürüldüğünde, neredeyse hiç kimse bunun hakkında yazmıyor."

şu halde bile geyleri kıskanıyorlar allah'ım ya.
lezbiyenlerin erkek eşcinsellere göre daha arka planda kaldıkları bir gerçek. bunun sebebi homofobinin daha çok biz erkek eşcinsellere gösterilmesi ve bunun sonucunda daha fazla dikkat çekmemiz. eşcinsellik tartışılırken bile genelde cahilliğe kapılınıp erkek eşcinselliği üzerinden tartışmalar oluyor. çünkü ataerkil sistemde biz daha çok göze batıyoruz. evet bu bir gerçek ve kötü bir gerçek. olmaması gereken bir şey. kadın normalde bile şiddete maruz kalabilirken yönelim farklılığı sebebiyle çeçenistan gibi ülkelerde çok daha fazla zulum görebilir. bu göz önünde olmalıdır tabi.