çocuklara açılmak

13 yaşında bir kız yeğenim var ve benim neden sevgilim olmadığı en merak ettiği şey. sorup duruyor herkesin içinde. kimseye yalan söyleyesim yok ama mevzubahis çocuk olunca açılma konusu kafa karıştırıcı oluyor. ailede herkes eşcinsel olduğumu bilse de konuşulan bir şey değil, dolayısıyla annesinin yeğenimle konuştuğunu da zannetmiyorum. annesinden izin almadan bu konuyu yeğenle konuşmak da istemiyorum. böyle bir durum işte. aslında çocuklar daha kolay anlarlar da hemen gidip annesine söyler bu, annesi sonra ne der bilmediğimden hiç uğraşmıyorum, yok diyip geçmeye gayret ediyorum.
kanaatimce 13 yaş karşıdakine açılmak için erken bir yaştır. biraz beklemek lazım, 16 uygun bence.
sıbyancının birisinin hoşuna gitmeyen başlık. yazılanları eksilediğine göre. gel bunu da eksile.
çocuğun cinsellikten iğrenmesi, garipsemesi ya da nötr bir şekilde karşılaması kültüre ve çevreye bağlı olarak değişebilecektir diye düşünüyorum. yani çocuğun cinselliği nasıl öğrendiği, model aldığı, özdeşleştiği ya da özümsediği ile ilgilidir. çocuklara biz birbirimizin götünü sikiyoruz demezsin tabi ki. nasıl anlatırsın? onun anlayacağı dilde ve onun zihinsel düzeyinde ifade etmeye çaba gösterirsin.

açılmak çocuğa zarar vermez diye düşünüyorum. aksine çocuğun sevgi, sevmek zihinsel şemalarına bir kategori ekleyerek zenginleştirecektir. ama dediğim gibi çocuğun hangi ortamda olduğu, nasıl anneye babaya sahip olduğu önemlidir. açılın tabi de hangi çocuğa? sorusu da önem kazanmaktadır.

sevgilimle aile dostumuzun çocukları var. biz ilişkiye başladığımızda 4 yaşındaydı. şu anda 9 yaşlarında. tatile birlikte gidip aynı odada kaldığımızda, birbirimizi dudaktan öptüğümüzde, birbirimize sarıldığımızda çocuğun aynı ortamda olduğu zamanlar oldu. ama açıkçası çocuğun umrunda bile olmadık. çünkü annesi öyle bir yetiştiriyor ki garipseme ve iğrenme olmadı. bütün konularda başarılı bir anne olduğunu söyleyemem ama bu konularda gayet de başarılı durumda olduklarını söyleyebilirim.

yani;
kim bu çocuk?
nerede bu çocuk?
nasıl bir çocuk?
kimin çocuğu?
kaç yaşında bir çocuk?
gibi durumsal sorular çocuğa açılıp açılmama konusunda size bir öngörü sağlayabilir.

@antti kendin de söylemişsin zaten. uğraşmak istemiyorsun. o zaman uğraşma hiç. "git anan söylesin sana!" *