depresyonda olanlara tavsiyeler

1. yapmak zorunda olmadığınız, size yük getiren ekstra işlerin hepsini bırakın. daha az sorumluluğunuz kalsın.
2. bunun yanında günlük rutinden de hiç bir şekilde kopmamaya gayret gösterin. ders çalışacak mecaliniz yoksa bile okula gidin, çok iyi performansınız olmasa bile işinize gitmeyi ihmal etmeyin, kendinizi evin içine hapsetmeyin.
3. fiziksel sağlığınıza bu dönemde dikkat edin, sağlıklı gıdalarla beslenin, uykunuzu alın, düzenli egzersiz yapmaya çalışın, en kötü evde yarım saat meditasyon/yoga bile kendinize vakit ayırdığınız için iyi hissettirecektir.
4. içkiye abanmayın, sorunlardan kurtulmak için genelde çok kötü bir yöntemdir.
5. sizi yormayacak kadar sosyalleşin, hiç birşey konuşmak istemeseniz bile arkadaşlarınız buluşuyorsa gidin, orada mal mal oturun, konuşmasanız bile iyi gelecektir.
6. sorunlarınızı yakın bulduğunuz birileriyle paylaşın, içinize atmayın. becerebilirseniz bir ruh sağlığı çalışanına danışın.
7. hayatınızı derinden değiştirecek kararları bu dönemde almayın, daha çok rutini korumaya çalışın. ama almanız gereken karar depresyonunuza neden olan sorunla ilgiliyse, o zaman sorunun nedeni konusunda adım atmak gereklidir.
8. aklınıza sürekli olarak gelen depresif düşüncelerden rahatsız oluyorsanız, zihninizi veya bedeninizi sürekli olarak meşgul etmeye çalışın. ister işinize/dersinize odaklanın, ister sürekli spor yapın, ister sürekli kitap okuyun, film seyredin, arkadaşlarınızla takılın, bir hobi edinin, birşey yapın. olumsuz düşüncelerin girdabına kendinizi kaptırıp daha da içine çekmesine izin vermemeye çalışın.
9. sarılma, sevgini verme, sevilme gibi ihtiyaçlarınızı gidermek için, eğer sevgiliniz yoksa, bir evcil hayvan edinebilirsiniz. kedi köpek bu tarz bir konuda en iyi çözümler olsa da, akvaryumuyla yemiyle taşıyla ilacıyla 50 tl bile gelmeyen ufak bir balık beslemek bile uzun süreli bir rahatlama sağlayabilir.