dumbledore'un ordusu

dumbledore's army*; harry potter, hermione granger ve ron weasley tarafından kurulmuştur. d.a* olarakta bilinen yapının amacı katılımcı öğrencileri karanlık sanatlara karşı savunma alanında eğitmektir. hermione granger'ın fikridir. harry potter tarafından yönetilmektedir. evet, avada kedavra lanetini expelliarmus ile alt eden adam burada hocalık yapmaktadır.*

bu yapının kurulmasının amacı yeni karanlık sanatlara karşı savunma hocası dolores jane umbridge'in çocuklara karanlık bir büyücünün karşısında durabilecekleri doğru bilgi vermek yerine teoriye dayalı, gereksiz bilgiler vermesine karşılık, üç büyücü turnuvası'nın ardından tekrar ortaya çıkan ölüm yiyenlere karşı durmak isteyen öğrencilerin kendilerini koruyabilecekleri doğru bilgiyi öğrenmek istemeleridir.

"tarihteki bütün büyük büyücüler tıpkı bizim gibi sıfırdan başladılar. eğer onlar başarabildilerse, biz neden başaramayalım?" harry potter

toplantılar, ev cini dobby'nin tavsiyesiyle ihtiyaç odası'nda verilmektedir.

hermione granger, eğer içlerinden birisi onları gammazlarsa ortaya çıksın diye üyelerin isimlerini yazdıkları kağıda büyü yapar. böylelikle gammazın suratında lekeler çıkacaktır. nitekim cho chang'in yakın arkadaşı mariette edgecombe'un yüzünde bu lekeler çıkar.

umbridge, ordu'nun üyelerini sihir bakanlığı'na karşı faaliyette bulundukları için okuldan atmak ister. ancak albus dumbledore, ordu'nun adının dumbledore'un ordusu olduğunu yani harry'nin ordusu olmadığını söyleyerek suçu üstüne alarak harry'i bu durumdan kurtarır.

filmden alınmış yaklaşık 5 dakikalık şu sahne üç aşağı beş yukarı ne anlatmak istediğimi özetlemiş:

https://www.youtube.com/watch?v=feoumcd5e9i
3-5 liseli çapulcunun toplanıp "sersemlet, anasını belle" gibi gençlerimizin ahlaki yönlerini sarsacak büyüler kullanmak suretiyle yüce reisimiz voldemort ve onun kefenli fedaileri ölüm yiyenleri alt etmek amacıyla dış mihrak desteğiyle kurulan şer ordusudur. bir derdiniz varsa gelin ateş kadehine gidelim, milli iradeye başvuralım.