efavirenz

bir non nukleosid revers transkriptaz inhibitoru olup ilk kez 1998de fda onayi almistir. henuz patenti bitmemis oldugu halde patent yasalarinin farkli isledigi hindistan'da formulasyonu tutturan her firma tarafindan uretilebildigi ve inadina uretilip gelismekte olan ulkelere pazarlandigi icin amerika'nin "kardesim bu urunun inventor patentine sahip olan bristol-myers squibb yeterince para kazanamadi daha, sunu ucuz ucuz uretip insanlarin hayatini kurtarmasaniza" diye hindistan'in basini agritmasina sebep olan ilaclardan biridir.

hiv'e karşı etkin; ama bir o kadar da halüsinatif yan etkiler taşıyan bir ilaç. hatta öyle ki; elin güney afrikalısı gelmiş bunu whoonga adıyla, önce kırıp; ardından sigara sarar gibi, içine de ondan bundan (etkin olarak efavirenz; tercihe bağlı eroin'dir, biraz marihuanadır) katarak çok değişik amaçlarla kullanır olmuş. yaptıklarının hiç hoş bir şey olmadığını da söylemek isterim yeri gelmişken.

''efavirenz bilinç bulanıklığı, ağır depresyon, intihar düşünceleri, saldırganlık, aşırı korku, halüsinasyonlar veya alışılmadık davranışlar gibi psikiyatrik problemlere sebep olabilir.''