ermeni alfabesi

hristiyanlığı yaydıkları milletlere alfabe de icat etmeyi kendine görev bilen misyonerlerin belki de yaptıkları en iyi iş budur. bu alfabe, ermeniler hristiyanlığı kabul ettikten aşağı yukarı yüz yıl sonra yine bir ermeni olan rahip tarafından icat edilmiştir. 38 harften mürekkep ve oldukça süslü, hoş bir alfabedir.
bi aralar ermeni bir arkadaşım için öğrenmeye çalıştığım son derece estetik alfabe
antik oldugu kadar zor da bir alfabedir, birbirine cok benzeyen karakterler kullanilir.
ahanda armtimes'dan rastgele bir alinti:

"«Ամերիկացի ուժեղագույն շախմատիստ Հիկարու Նակամուրան իրավունք չի ստացել հանդես գալու հավակնորդների մրցաշարում, բայց դա նրան չի կանգնեցնում: «Աշխարհում միակ շախմատիստը ես եմ, որ կարող է հաղթել Մագնուս Կառլսենին», - հայտարարել է Նակամուրան ու շարունակել. «Շատերը համարում են, թե Արոնյանը կարող է հաղթել Մագնուսին, բայց շախմատային առումով Արոնյանը արդեն ծեր է»»,- այսպես է սկսել իր նյութը Լոուսենը, ապա ներկայացրել նաեւ Արոնյանի կարծիքը Նակամուրայի հայտարարության վերաբերյալ"

osmanli zamaninda soykirim oncesi sayisi 100 den fazla olan ermeni yayin kuruluslarinin ortak olarak kullandiklari alfabedir. asimile olup ermeniceyi unutan'lar icin bu kuruluslarin kayda deger bir kismi yazilarini yine ermeni alfabesi kullanarak turkce yayinlamaya devam etmislerdir.

su siralar agos gazetesi bir kismini ermenice ve ermeni alfabesi ile yazilmis makale ve haberlere ayirir, jamanak ise turkce olmaksizin saf bati ermenicesi ile yayinlanmakta.