esmer vatandaş

"mersin'de bir grup ilköğretim okulu öğrencisi polis aracına taş attı. 13 yaşındaki ö.b. hakkında dava açıldı. mahkeme emniyetten čocuk ve ailesinin mali-sosyal durumunu gösteren bir rapor istedi.
raporda, "adı geçenin esmer vatandaşlardan olduğu anlaşılmıştır" dendi.
ö.b'nin avukatı bu ötekileştirici fade nedeniyle emniyet aleyhine dava açacağını söyledi"
taraf gazetesinin bugünkü manşetine taşıdığı bu olay, kürt sorununun çözümü'nün tartışıldığı şu günlerde, sorunun salt silah bırakıp bırakmamanın ötesinde, toplumsal olarak topyekün bir zihinsel dönüşüm yaşamamızla daha çok ilgili olduğunu gösteriyor. bu dönüşüm yaşanmazsa, her türlü çözümün kadük kalacağı apaçık ortada.
akp'nin emniyeti, tıpkı siyasi iktidarın kendisi gibi, hala kürtsüz bir kürt sorunu çözümü peşinde koşuyor. olayın öznesi olan kürtlerde şimdilik -en azından mersin emniyetinin gözünde- dağ türkleri'nden esmer vatandaş'a terfi etmiş görünüyor...
isimlerini bile söylemekten imtina ettiğimiz insanları, kendimizle eşit görmemeye ve yok saymaya devam ederek, neyi nereye kadar çözebiliriz?

(bkz: kürtlerin yok sayılması sorunu)
(bkz: ötekileştirme)

zaman zaman roman vatandaşlarımızı aşağılamak için de kullanılan kelime.

türkiyede ırkçılğın kürt hali, roman hali..
kapsamı ülkedeki siyasi otoriteye bağlı olarak değişen vatandaş grubu.

10 yıl kadar önce kürtlerle birlikte muhafazakarlar da esmer vatandaş grubuna dahildi; kendilerine uygun görülmeyen mekanlara, ortamlara girdiklerinde nazikçe! uyarılırlardı. otoritenin öznesi değişince dünün mazlumları bugünün beyaz ve makbul vatandaşları oldular; sesleri de çıkmıyor artık.

sanırım bu ülkenin en büyük talihsizliği, esmer vatandaşlarının esmerlik etiketinin varlığından çok bu etiketin kendilerine yapıştırılmış olmasından şikayetçi olmalarıdır. etiketi üstünden atan götürüp bir başkasına yamamaya çalışıyor; haliyle esmerlik devir daim ediyor.

o yüzden, dünyanın tüm esmerleri, birleşin!