evlilik eşitliği

amaç eşit haklara sahip olmak, kabul görmek ve yasanın bizi tanıması. medeni kanunda aile kavramından bahsederken "bir erkek - bir kadın" ifadesi bana ağır geliyor. kürtaj hakkı gibi ister doğurursunuz ister aldırırsınız çocuğu. önemli olan bu hakkın size verilmesidir ne yapıp yapmayacağınız size kalmıştır, aksi halde özgürlüğünüz kısıtlıdır. evlenin ya da evlenmeyin gerekli bir eşitliktir.
kullanılıp kullanılmamasından ziyade var olup olmaması önemli olandır. bir devletin gözünde kimi topluluklar 2. sınıf vatandaştan sayılıyor mu, bu önemlidir.
evlenmeyi düşünmüyorum, yasal olarak eşit olmak için evlilik eşitliğinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum. yasal olarak tanınmak basit bir mevzu olarak görünse de bir saldırıya maruz bırakıldığınızda ya da özgürce dolaşmak istediğinizde de koruyucu bir durum. ayrıca baskılardan kurtulmak için yapılan diğer cinsle evlilik durumlarına karşı da yasal bir garantinin olması demek bir yandan. kadın erkek odaklı aile, ilişki algısının aşılması açısından da gerekli diye düşünüyorum. bir şey mecbur bırakıldığında yarar sağlayan grup için de sıkıntı. natrans heteroseksüel kadın ve natrans heteroseksüel erkek ilişkisi için dahi peşi sıra milyon tane emrin dahi geldiği bir birliktelik anlayışını da yıkacaktır.
  • /
  • 5