evlilik eşitliği

eşcinsellik, çok değil 40-50 yıl öncesine kadar birçok batı ülkesinde hapis cezası öngörülen bir suç olarak kabul ediliyordu. en iyi bilinen örnek, 19. yüzyıl sonunda ünlü ingiliz yazar oscar wilde in eşcinsel olduğu için hapse mahkum olmasıydı.

eşcinsel ilişkinin yasak olduğu ülkeler

cezayir, angola, benin, burundi, kamerun, cape verde, cibuti, etiyopya, gine, liberya, libya, malavi, mauritus, fas, senegal, sudan, swaziland, togo, tunus, bangladeş, brunei, solomon adaları, bahreyn, iran, lübnan, katar, suriye, barbados, belize, nikaragua, puerto riko, trinidad
eşcinsel ilişkinin ölümle cezalandırıldığı ülkeler
moritanya, afganistan, sudan, pakistan, çeçenistan, suudi arabistan, birleşik arap emirlikleri, yemen

eşcinselleri orduya kabul eden ülkeler
güney afrika, avustralya, yeni zelanda, belçika, avusturya, çek cumhuriyeti, danimarka, estonya, fransa, finlandiya, irlanda, italya, litvanya, hollanda, norveç, slovenya, ispanya, isveç, isviçre, ingiltere, israil, bahamalar, kanada

eşcinselleri orduya kabul etmeyen ülkeler (eşcinselliğin tamamen yasak sayıldığı ülkeler eklenmemiştir)
japonya, belarus, hırvatistan, almanya, yunanistan, macaristan, lüksemburg, polonya, portekiz, türkiye, arjantin, brezilya, peru, venezella

eşcinsel evliliğe izin veren ülkeler
hollanda, belçika, ispanya,fransa, macaristan,norveç,isveç,almanya,abd nin belirli eyaletleri,
bundan yüzyıllar sonrada biz.
artık şu türkiye'ye de eşcinsel evlilik onayı gelse de evlensem.
avukatların, mahkemelerin çoğalması gerektiğini gösteren hede hödö dür. türkiye deki boşanma yüzdesini tavan yaptıracaktır kanaatindeyim. ama tabiki de ser sefil, sefalet içindeki türk eşcinsellerin bu haklarının verilmesi en büyük temennim. şöyle bir durumda var tabiki, ülkede olurda kırmızı kar yağdığında eşcinsellere bu özgürlük ve hak tanınırsa, bunu türk toplumu ne kadar kabullenecek, benimseyecek. hem bu, bir nevi ülkemizdeki cinayet yüzdesini de arttıracaktır ülkemizde.

(bkz:eğri oturup doğru konuşmak)
(bkz:evlilik eşitliğini kabul eden ülkeler)
henüz yeterince kabul görmemiş, kendilerini ifade etme hakkını elde edememiş eşcinseller için erken bir beklenti. evliliğe karşı değilim ancak kimlik problemini çözebilmek lazım öncelikle. ayrıca normal adledilmeyen- normalize olma çabasına da girmemesi gereken- eşcinsellerin bu kadar gelenekçi ve kabul gören bir kavram içine girme çabası yadırganabilir. önemli olan birlikte olmaksa daha farklı alternatifler de üretilebilir. yeter ki varlığınız sorun olmaktan çıksın.
tanıdığım kaç eşcinsel bu konuda birşeyler yapmak arzusunda acep diye düşüncelere daldığım hadise.
nihayetinde bu ülkelerde eşcinseller arası evlilik gökten inmedi.
" hak verilmez alınır" derler ayrıca.
heteroseksuel evlilikleri bile saçma bulduğum için homoseksuel evlilikleri saçma buluyorum. her ikside gereksiz.
amerikan romantik komedilerini izleyen eşcinsellerin kafasını karıştıran kavram. hayır evlilik romantik bir kurum değildir, bilakis hukuki ve ekonomik birlikteliktir. peki eşcinsel evlilik neleri getirir neleri getirmez?

1) meşruluk getirmez:
bar kadınlarının veya dul kadınların evlenmelerinin önünde hukuki olarak bir engel yoktur. ancak çok yakın bir tarihe kadar dul kadınlara iyi gözle bakılmıyordu. kimse çocuğunun dul bir kadın ile evlenmesini onaylamıyordu. bar kadınları için durum hala mevcudiyetini koruyor. yani evlilik hakkı meşruluğu beraberinde getirmez. bunun için uzun soluklu bir mücadele lazım.

2) sadakat getirmez:
bir çok eşcinselin dile getirmese bile içten içe istedikleri şey, heteroseksüellerin üzerindeki toplumsal baskıdır. yani ben birisi ile birlikte olacağım. o kişi beni aldatmayacak. eğer beni aldatırsa, toplum onu cezalandıracak. kendim ceza vermek için naz tuz yaparsam, arkadaşlarım boşa düştü diye sevgilime asılmayacak. bilakis onlar da benimle birlikte sevgilime karşı cephe alacak. öhöm, ham hayal diyip geçiyorum. ihtiyaç duyulan şey evlilik cüzdanı değildir. yeni bir ahlak anlayışıdır.

3) seks makinelerinin sayısını azaltmaz:
come on man! dizinin dibinde oturacak adamlar zaten kapıldı. geriye tek geceden fazlasını vaad etmeyen adamlar kaldı. eğer sırtını evlilik cüzdanına dayamayı planlıyorsan, başına gelecek tek şey ayı sözlükte " evlilik vaadi ile gayliğini bozmak" şeklinde başlık açmak olur.

4) koca sahibi yapmaz.
adam diyor ki "gizliliğe önem veririm" sen diyorsun ki "düğün dernek yapalım"
adam diyor ki "buluştuğum kişi camiadan olmasın" sen diyorsun ki "arkadaşlarımla tanışsın, camia ona sosyal baskı yapsın."
aslında adamın derdi ara ara buluşup seks yapmak. ailesinden ve işinden vakit kalırsa eğer birşeyler içmek. bu küçük mutluluğunu/kaçamağını düzenli hale getirmek. bunu sağlamak adına, her hafta yeni birisini bulmak için internette vakit kaybetmemek. kısacası seninle ortak bir hayat üzerine bir şey vaat ettiği yok. vaad edeni arar isen bu kez sen suçlu oluyorsun adın seks makinesine çıkıyor.

5) getirecekleri şunlardır:
tatil köyü/spor salonu gibi yerlerin aile indirimlerinden faydalanmak.
evli çiftlere verilen ek ödeneklerden faydalanmak.
ortak mal mülk edinmek.
birbirinin sağlık sigortasından faydalanmak.
eşinin hastalanması durumunda iş yerinden izin almak.
miras bırakabilmek.
eşcinsel evliliği tanıyan bir ülkede iş bulma durumunda, eşine de oturma izni almak.
en önemlisi temsiliyet hakkıdır. eşinin adına gelen kredi kartını teslim almaktan başlar, eşine yapılacak hayati bir müdahale sırasında eşinin adına karar verme hakkına kadar gider.
eşinin hayatını kaybetmesi durumunda cenazesini almanı sağlar.
kısacası evlilik hakkı ihtiyaçtan doğar. pardon sevgiliniz gizliliğe önem veriyordu değil mi? o zaman yukarda sıralananlara zaten ihtiyacınız yok.

sarkastik bir yaklaşım için tıklayın:
şiddetle karşı çıkanlar için hazırlanmış bir poster:


edit: ingilizce bilmeyenler olabileceğini düşünerek biraz açıklayayım: * * *
güzel ve yalnız ülkem de şu anda uzak bir ütyopyadan ibaret düşünce.aslında evlilikten ziyade önce kimliğimizi anayasa ve yasalarla güvence altına alınsa o da yeter.
nefret cinayetleri faili orospu çocuklarının gözü az da olsa korkardı.
heterosu bile gereksiz gelirken, eşcinselinin gerenksiz olduğunu düşündüğüm eylem, birlikte yaşa, ne var yani, çocuk yapmayacaksın ki?
evlilik üzerine:
http://kisalt.be/boirc4
tam anlamıyla eşcinsel evlilik diyebilirmiyiz bilmiyorum ama geçtiğimiz günlerde bir örneği çanakkalenin ezine ilçesinde gerçekleşmiş evlilik. 29 yaşındaki seher yılmaz, geçirdiği değişikliği ameliyatının ardından 'selim' adını aldı ve mavi nüfus cüzdanı çıkarttı. gönlünü kaptırdığı 31 yaşındaki feride üner evlenmiş.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20731499.asp
türkiyede olması zor hatta son zamanlarda imkansızlaşan bir olay.
ülkemizde olur mu olmaz mı,gelir mi gelmez mi tartışmaları bir yana ; fazlasıyla hayallerimi süsleyen hadisedir.neticeye ulaşacağı gün sabırsızlıkla beklenir.

ek: garip olan şu ki ilişkiye hiçbir katkısı olacağına inanmasam da o "buhranik" hali arzuluyorum sanırım.verandalı bir ev olmazsa olmazı gibi geliyor bir de.
son yıllarda dünyanın farklı ülkelerinde, yasalaşması için eşcinsel aktivistlerin çaba harcadığı, aynı cinsten insanların evliliği.
eşcinsel evliliklerin yasalaşmasında başı çeken ilk ülke 2001 de hollanda oldu. hollandayı sırasıyla belçika, ispanya, kanada, danimarka, norvec, isveç, portekiz, izlanda ve güney afrika izledi. ayrıca abd de 11 eyalet ve meksikanın mexico eyaletinde de eşcinsel evlilik yasallaştı. ayrıca bu ülkelerin dışında baska birçok ülkede civil union denen, ve eşcinsel çiftlere emeklilik, sigorta, vergi indirimi gibi bir çok avantaj saglayan haklar sağlanmıştır.
israil, ülke dışında yapılan eşcinsel evliliklerini tanımaktadır.
dünyada durum böyleyken, türkiyede eşcinsel evliliklerin yasalaşmasını , yeni anayasa yapma çalışmaları sırasında
ilk defa bdp teklif etmiş, bu öneriye akp, mhp ve çeşitli "stk" lar, ahlaksızlığı özendireceği gerekçesiyle karşı çıkmışlardır.
  • /
  • 5