f tipi film

f tipindeki tutsaklara ithafen çekilmiş belgesel niteliği de taşıyan film. aynı dönemde çıkan simurg filmi de mevcuttur. f tipinin dvd'si heryerde mevcut iken hala simurg'a ulaşılamıyor. gösterimden indi ve tarihe karıştı resmen..

filmde saç tellerinden yapılmış kırılan keman ve arkada çalan yorum'dan 1 mayıs marşı hafızalardan silinmiyor.
birçok farklı yönetmen tarafından kısa film şeklinde çekilip daha sonra birleştirilerek tüm film haline getirilen film. tam olarak sayısını hatırlamasam 5 ya da 6 mahkumun hapishanedeki durumlarını anlatmayı kendisine konu olarak seçen f tipi film politik sinemaya örnek olarak verilebilecek son dönem nadir filmlerden. ayrıca dışarıdan temin ettikleri boya ile duvarları rengarenk boyayan mahkumlara içeriye boya sokmaları yasaklandıktan sonra, mahkumların bazı gıdaları kaynatarak elde ettikleri renklerle yine duvarlara boyaması, her ne kadar yasaklar koysanız da içimizdeki rengarenk boyaları yok edemeyeceksiniz mesajı vermektedir.
ülkenin gelmişine geçmişine lanet okutan, sonra o zamanlar hakkında şeyler okutan, acıtan, izlerken hissedileni hala hatırlatan mükemmel film.