fatih erdemci

ben ölmeden önce isimli şarkısıyla parlayıp yok oldu. müziğe devam ettiğini biliyorum. kenarda kıyıda kalan müzik programlarına katılmışlığı var amma velakin bir şarkıyla parlayıp yok olması üzücü. güzelim şarkı, güzelim ses yerine davut güloğlu duymamız acı verici.
blues, pop-rock'ı hakkıyla yorumlamış one hit wonder sanatçılardan. albümündeki iki şarkı muazzam mistisizmle kliplendirilmiş.

(bkz: ben ölmeden önce)
(bkz: suçum değil)
18 sene sonra kapılar isimli efsane bir albümle geri dönen, bu akşam kadıköy sahne'de sahne alıyor. çok sağlam sözler, çok sağlam müzikler, çok sağlam yorum ve çok sağlam enstrümanlar ile şimdiden 2017 en iyi beş albümüm içine girdi. ilk albümü firmanın kapanışına denk geldiği için insanlar tek şarklık sanıyor ama yaşamak zor isimli o albüm de şahanedir. yeniden hoşgeldin fatih erdemci...

yeni albümünün çıkış şarkısı kapılar:
henüz erken ergenliğin ateş basmalarına alışma pratikleri yapıyorken suçum değil, ben ölmeden önce gibi tatlışlara hayat veren sesiyle sevişmeleri de bu pratiklere dahil ettiğim kişilik. klipleri blur dokunuşlarla, karanlıklarla, tilt'lerle dolu olduğu için yüzü, bakışları, fiziği kolaylıkla ignore edilebilir hale geliyordu. sonraları internette fotolarıyla karşılaşma durumu kaçınılmazlaşınca sevişme seansları da sona erdi. tutmadı beni. alemi de tutmadı ki pek bi ses soluk çıkmadı bahsi geçen şarkılar ertesinde. yıllar sonra bir şeyler yapılmış ama yapılmayabilirmiş de. yeni parçaların iyi ya da kötü kotarılmasından bağımsız, eski zaman miti olarak kalmak bazen devam etme arzusuna ket vurmayı gerektirir. gerçi popstar jüri jargonuyla ifade edeceksek adamda star kumaşı yok zaten, bu hesapları beceremez.
bu arada ben ölmeden önce, 9'da 9 isimli raks müzikten çıkan bir albümde yayınlanmıştı. genç müzisyenlere çıkış yapmaları için şans verme maksatlı bir olaydı sanırım. şarkılar o ara talep gördü gibi, en azından müzik kanalları dj'leri sevmişti:) amma ve lakin bu "şans"ı albümde yer alan hiçbir eleman değerlendiremedi ki 2018 eşiğinde adlarının esamesi okunmaz oldu.
bir mesleği daha var iç mimarlık, bunca yıl onda yoğunlaştı. şimdi vaktiymiş o da farkında çok ara verdiğinin ama kesinlikle one hit wonder değil.
homojen dergi için röportaj yaptım. bu sayıda şahane bir fatih erdemci röprotajı geliyor.