ferhat ilkem

1 Entry Daha
hatay’ın iskenderun ilçesinde homofobik nefret kurbanı f. i. (27) cinayetinin katil zanlıları olarak daha önce serbest bırakılan üç suriye vatandaşı tutuklandı.

iskenderun’da, 20 kasım’da, suriye vatandaşı üç kişinin evinde öldürülmüş vaziyette bulunan f. i.’nin katil zanlılarından biri suriye’ye kaçmak isterken yakalandı.

elleri kelepçelenmiş, ayakları bağlanmış ve kafasına çuval geçirilerek öldürülmüş halde bulunan f. i. cinayetinin şüphelileri olarak gözaltına alınan cinayet evinin kiracıları olan üç suriye vatandaşı 22 kasım cuma günü adliye’den serbest bırakılmışlardı.

üç suriye vatandaşından zekeriye ghirep, iha’nın haberine göre f.i.’yi öldürdüğünü itiraf etti.

iskenderun emniyet müdürlüğü’nde sorgulanan zekeriye ghirep’in itirafında, f.i.’yi homofobik nefret cinayetlerinden tanıdık bir gerekçeyle, “parası ve cep telefonu için” öldürdüğü açıklandı.

“f.i.’nin en fazla 50-100 tl’si vardı!”
kaosgl.org’a ulaşan ve adını vermek istemeyen tanık, polisin resmi açıklama yapmamasına ve f.i.’nin “para için”öldürüldüğü haberlerine tepki gösterdi. tanık, f.i.’nin yanında çok parası olmadığını, en fazla 50-100 tl’si bulunduğunu belirtti.

“suriyelilerin sözde delikanlılıklarına laf gelmesin diye” yalan söylediklerini belirten tanık şöyle konuştu:
“çocuğa çamur atıyorlar! katil zanlılarının kelepçenin kendilerine ait olmadığını söylemeleri üzerine f.i.’nin kelepçe fantezisi olup olmadığı bile soruşturulurken, cinayetin “para ve telefon için” işlenmediğine ulaşmak zor olmasa gerek!”

cinayetin ardından tanık paylaşımlarını kaosgl.org’a ileten iskenderun lgbt toplumu üyeleri, elleri kelepçelenmiş, ayakları bağlanmış ve çuval geçirilmiş kafası ezilerek öldürülmüş halde bulunan f. i. cinayetinin aydınlatılmayacağından kaygı duyduklarını belirtmişlerdi.

posta gazetesi kosgl.org’un haberini yayınlamış ve soruşturmanın devam ettiğini yazmıştı.
1 Entry Daha