first world problems

genelde avrupa, abd ya da commonwealth ülkelerinde yaşayanların çektiği günlük sorunlara verilen genel isim. kullanılışı ciddiyetten çok ironik bağlamda ele alınır. aslında facebook twitter gibi sosyal medya platformlarında bayağı güzel alay malzemesi çıkarır bu durum özellikle bizimki gibi gelişmekte olan (bir diğer anlamda boktan) ülkelerde yaşayan insanlar için.

birkac ornek;
-gecen otobuste okula giderken iphone'umdaki muzik dosyalarinin silinmis oldugunu farkettim, lanet olsun boyle dunyaya kendimi olduresim var tam 30 dk bos bos yola baktim!!
-starbuckstan aldigim latteyi toplantidan once uzerime doktum pantolonum da siyahti ve hic hos gorunmedi depresyondayim.
-sevgilim arabama hediye olarak kis lastigi almis markasi da pirelli. ama pirelli lastiklerin ustundeki tirtiklar yolu cok da kavrayamiyor. arabayi kullanirken adeta stresten oluyorum..
-kisin balkonda sigara icerken ellerim donuyor boyle havada yasamak dunyanin en buyuk iskencesi.
-gecen gunki partide bira ile vodkayi cok karistirdigimdan kiz arkadasimin kulaginin icine kustum, buyuk rezillikti bir daha utancimdan disari cikamam.
-son gunlerde 300 gram aldim ve lanet olsun boyle dunyaya. sushi'yi kesin kesiorum abi bundan sonra aclik diyetine giricem. cok saldim kendimi ve cok mutsuzum aynaya bakinca belimde kalin bi simit varmis gibi hissediyorum geceleri agliyorum.


gibi laflar ile özetlenebilecek bir kavramdır.
-ne demek operaya yer yok, ben şimdi bütün gün boş boş venedikte gezecek miyim
9gag'de resimlerin yarısı bununla ilgilidir. komik değildir. bir forced meme'dir.* diğer bir zorlama meme için*:

(bkz: lenny face)