gebelikten korunma yöntemleri

bu kadar korunup ne yapacaksınız dediğim yöntemlerdir. arkadaşım spiral ne? tamam ilk ikisini anladım. ama spirale gelince iş bozuldu. ayrıca diğer beşi nerde :)

https://www.haniminevi.com/10-soruda-kad...
sanırım bizim için pek bir önemi olmasa gerek. hetero çiftlere dikkatli olmaları konusunda uyarımızı yapıp çıkalım.
konu hakkında kadındoğum stajını yeni bitirmiş, üroloji stajının son haftasında olan biri olarak taze bilgilere sahibim, destek isteyen yazsın anacım.

düşünülenden çok daha ciddi bir mevzu. fazlasıyla dikkat edilmeli ve asla tüm yük kadının omzuna bırakılmamalı diye düşünüyorum. ayrıca şunu belirtelim her ne olursa olsun “yanlışlıkla” gebe kalındığında gebeliğin ilk 10 haftası bebeği sırf siz (ya da evli değilseniz anne adayı) istemediğiniz için aldırabilirsiniz. bu yüzden kontrasepsiyonu (doğum kontrol yöntemlerini) iyi takip etmeli ve şüpheli durumlarda eliniz çabuk davranmalısınız.
seks yapmamak. şu ara ülkede yaygınlaşsa hiç fena olmaz he.
en bilinenini yazmak gerekirse. prezervatif yani diğer adıyla* kondom. vücut salgılarımızı, sıvılarımızı prezerve eden, birbirinden ayıran bu naylon balonun ucunda bir rezervuar bulunur. birinin prezervatifini kullanırken ucu delik mi, kesik mi diye iyice bakın. gebelikten koruyan bu mucizevi buluş, öte yandan cinsel yolla bulaşması mümkün olan, hastalık yapan bakteri, virüs falan gibi zararlı organizmaları geldikleri tafafta tutmayı, yayılmalarını önlemeyi de sağlar.