gmail'in maillerimizin korunmasını beklemememiz gerektiğini söylemesi

ivit. haber şöyle başlıyor:
google, abd'de bir mahkemeye sunduğu raporda, '425 milyon kullanıcısının, bir diğer kullanıcıya e-posta gönderdiği zaman, e-posta içeriğinin gizli kalacağına dair bir beklentide bulunmaması gerektiğini' ifade etti.

şöyle devam ediyor:
guardian sitesinin verdiği bilgiye göre, haziran ayında açında açılan davada, google haksız bir şekilde e-postalara girmek, içeriklerini okumak ve bu içeriklere gizliliği ihlal ederek erişmekle suçlanmıştı. [...] google, "gönderdiğiniz e-posta, gönderilen kişi yerine asistanı tarafından okunabileceği gibi, kullanıcılar e-postalarının ecs (elektronik iletişim hizmeti) taradından işlenmesi karşısında şaşırmamalı" savunmasını yaptı. google avukatları ise 'suçlamada, taraflar arasındaki iletişim ve belli iletişim durumları hakkında iddia edilen gizlilik beklentisinin oluşması için çok az şeyin ileri sürüldüğü' belirtildi.

ve şöyle:
“gmail kullanıcısı olmayan müşterek davacılar aynı zamanda delaleten mesajlarının otomatik işlemden geçirilmesine razıdır.”

tabi işin içine üçüncü parti doktrinini denen durum girince yani mesela kişi gizli belgesini üçüncü bir partiyle paylaşırsa bu belgeler için sahip olduğu gizlilik hakkını kaybetmiştir, daha doğrusu gizlilik hakkını talep edemeyeceğini meşrulaştırmıştır diyor. ve ekliyor:
"e-postalar, tabii ki google tarafından işlemden geçirilecektir. gmail kullanıcılarının diğer e-posta hizmetlerine gönderdiği e-postalar için de aynısı geçerlidir. örneğin, gmail kullanıcılarına e-posta gönderen kişiler, google’ın bu e-postaları spam ve ya virüs taramasından geçirmesine karşı şaşırmamalıdır."

bana kalırsa google bey, sizi dışarı alalım.
3 Entry Daha