hasta hakları

türkiye gerçekleri göz önünde bulunduralarak açıklama yapılması gereken başlıktır.. doktorların , hemşirelerin, hasta bakıcıların dövülmekle kalmayıp öldürüldüğü ülkede yaşıyoken pekte hasta haklarının gözetildiğini sanmıyorum.. asansör bozuk olduğu için sırtta taşınanımı dersin, yeterli doktor olmadığı için acil hastaya gün verilenimi saymakla bitmez...
hastaların sağlık hizmeti alırken yaşayacağı olası sıkıntıları düzeltmek, teşhis ve tedavi konusunda bilgilendirilme haklarını düzenlemek, mahremiyetlerine özen gösterilmesi gibi kavramlar adına başlatılan haklar. ama nedense hükümetin oy kaygısıyla amacından sapmış, '' hizmet almayacak kimse kalmayacak '' palavraları, '' gidin hakkınızı alın '' çığırtkanlığıyla zaten şiddet toplumu olma eğilimindeki halkı resmen galeyana getiren bir sisteme dönüşmüştür.

yolda alelade yürürken çok mu sıkıştınız? hem aracınızı hastane otoparkına bırakın, hem de yaptığınız idrar boşa gitmesin diye idrar tahlili verin, sonuçların çıkmasını beklerken hasta hakları biriminde ikram edilen çayınızı yudumlarken diğer taraftan geniş vaktinizde aklınıza takılan her bok hakkında birimden bilgi alın. al sana bilgilendirilme hakkı.

elleriniz mi kaşınıyor? hemen dermatoloğa gi... hayır hayır, herhangi bir kamu hastanesine gidin, sizi beş dakika bekleten doktorun ağzına sıçın, hatta bedavadan dövüp elinize cila çekin. sonra savcılığ... hayır hayır hasta haklarına gidip- hatalı bile olsanız- doktor değiştirme hakkınızı kullanın. aynı günde yönlendirileceğiniz seçmece doktorda tedavi görürken tbmm'ye- evet yanlış duymadınız- göndereceğiniz şikayet mailiyle anında hastaneye geri dönüş sağlayın. ve tüm bunları olanca eğitimsizliğinizin, cahilliğinizin üzerini bedava dağıtılan kaprisler vasıtasıyla örtüp bilinçli hasta kisvesi altında yapın.

ne de olsa sağlık çalışanı bol, biri ölür diğerini seçerek yoluna devam edersin. elbette oyunu sayıca az olan sağlık çalışanları değil, hastalar kazanacak. oyları da sayıca fazla olan hastalar sayesinde akp. al sana hastamın hakları.

*
hastanelerde hasta hakları birimi tarafından korunmaya çalışılan haklardır.
türkiye'de hastaların bile bilmediği haklardır. buna rağmen sağlık personeli ve doktorların çok küçük bir kısmı bu konuyla ilgilenirken geri kalanı olayın keyfini çıkarmaktadır.