hdp bergama ilçe binasına saldırı

pkk terör örgütünün isyan provası nedeniyle galeyana getirilen vatandaşların neden olduğu bir durum.
içinde insan olsaydı lince dönüşeceğinden linç girişimi olarak yorumladığım olay. önceki pratikler göz önünde bulundurulduğunda hiç de uzak olmayan bir ihtimal. bu ülkede linçler devlet eliyle organize edilmekte. aynı şekilde linç girişimlerine de polis tarafından göz yumulmakta. neden yumulmasın ki, az önce faili söylemiştim zaten.
yükselen şovenizm,sadece pkk ile bağdaştırılamaz. devletin şovenizmi körüklemeye çalıştığını görmek gerek.bugün hdp binasına olan saldırıyı sadece pkk ile özdeşleştiriyorsak çatışmasızlık dönemindeki hdp binalarına olan saldırıları nereye koyacağız? sadece hdp binalarına olmuyor bu saldırılar üstelik.
cenaze evine saldırmayı, cenaze evine linç saldırısı düzenlemeyi kanıksattırdılar be.( berkin elvanın evine düzenlenen saldırı girişimi mesela)
üniversite öğrencilerine de linç saldırıları düzenleniyor, bir inşaatta çalışan kürt işçiye de. bi bakıyosunuz basın kuruluşlarına da aynı şekilde saldırılıyor.
ya madımak? bu saldırıları düzenleyenlerin hepsinin gerekçesi ortak; kışkırtıldıklarını, galeyana geldiklerini söylerler. ki üzücü olan da şudur aslında; mağdur suçludur çoğunluğun gözünde hep. ya da bir şekilde mağdurun mağdurluğu güme gider. ama şu hiç şaşmaz; fail aklanır, fail mazur görülür kışkırtıldılar galeyana geldiler denilerek. bu tip saldırılar, devletin özellikle güttüğü bir politika. bu sebeple asıl faili işaret etmek yerine, devletin güttüğü kirli politikayı teşhir etmek yerine başka odaklara odaklanmak devletin güttüğü o kanlı politikalara hizmet eder aynı zamanda.
kışkırt ve şovenizmi körükle, bu saray savaşını normalleştir, cephelere yoksulun çocuğunu gönder. gazlayan hep sen ol ama ne hikmetse ölmeye gelince fakirin fukaranın çocuğunu sür öne. değil kendi çocuklarını yedi sülalesini bile bu savaştan uzak tutsun ama fukaranın bebesine toprağı reva görsün hem de bir hiç uğruna.

hdp'den, pkk'den hatta ve hatta kürtlerden yine nefret edin. yine lanetleyin.ama şu 400cülerin ekmeğine yağ sürmeyin, saray savunmasına ortak olmayın. insanlarınızı o saray yoluna kurban etmeyin. onların da istediği bu, nemalandıkları şey şovenizm çünkü. normalleştirmek istiyorlar herşeyi, saray savunmasını vatan savunması olarak yutturmak istiyorlar. bunun yolu da kitlelerin milliyetçi duygularını okşayarak şovenizmi körüklemekten geçiyor.
şu saldırıları ilerici kimliğin arkasına saklanarak normalleştiriyorsanız vay halinize. vay sizin ilerici kimliğinize.