hdp'nin lgbt adayından vazgeçmesi

barış sulu'nun bizzat kendi facebook hesabından yapmış olduğu açıklama durumun sebebini birinci ağızdan, gerekçeleri ile açıklamaktadır. barış sulu'nun cümlelerinden olayın kandil, örgüt gibi sebeplerden öte ülkemizdeki fanatik siyaset anlayışı ve "sözde" lgbti dayanışmasından kaynaklanıyor olduğu anlaşılmaktadır.

kendisinin açıklaması şu şekilde;

öyle "hdp lgbti aday göstermeliydi" yazmakla olmuyor bu işler. hdp beni aday gösterdiğinde ve sonrasında cumhurbaşkanı hedef gösterdiğinde yanımda bir elin parmaklarıyla sayilabilecek kadar kurum, insan vardı, hatta en son adliyeye tehditleri şikayete gittiğimde avukatım dışında kimse yoktu. yalnızlaştırma, görmezden gelme, duymama, ötekileştirme tc politikası olageldi yıllardır ve neredeyse herkes ne acıdır ki farketmeden ya da bile bile tc'ye dönüştü. evet hdp lgbti aday göstermeliydi ama bir kişi de çıkıp aday olmalıydı öncesinde. önce bunu konuşup çuvaldızı kendimize batırsak? ha bu arada şu an tc'de değilim tüm bu süreçler sonucu. saygılarımla.


kaynak;

http://www.facebook.com/barissulu1/posts...
ibnelerin şu pembiş hayal dünyalarına bayılıyorum.kabul edin veya etmeyin hiç bir partinin tabanı bizi sevip desteklemiyor.ha hdp ve chp nin gösterdiği cesaret takdir edilesi tabi.lakin batılı entel üst orta sınıfın algılarına oynuyor lgbt aday göstererek.diyarbekir ve batman gibi doğu illerinde kesin mv seçilebilecek yerlerde göstersin o zaman samimiyetlerine inanırım.chp de izmir yada kadıköy de göstersin mesela.kesn seçilebilecekleri yerlerde gösterilsinler.öyle 456367.i sıradan asla kazanamıyacakları bir yerden milletvekili adayı göstermek sadece tribünlere oynamaktır.
sevgili lgbt üyeleri sizi hiç bir parti kurtarmayacak siz kendi kendinizi kurtaracaksınız.birilerinin siyasi kariyeri için parti çığırtkanlığı yapmayın.
bence kimsenin bir şeyden vazgeçtiği falan yok, niye hemen galeyana geliniyor anlamadım. barış sulu da zaten durumu izah etmiş.
öncelikle erken seçim zırvalığı yüzünden partiler çoğunlukla aynı adayları koydular, dolayısıyla chp veya hdp'nin parti politikalarını değiştirdiklerini kesinlikle düşünmüyorum.
zaten bizim kazanımlarımız belediyeler ile başladı, umarım zamanla kurulacak koalisyona da yansıyacaktır. dolayısıyla "aman neden aday göstermediler bilmem ne" şeklinde gaza gelmeler kazanımlarımıza zarar veriyor. bizi öyle ya da böyle kabul edecekler, çünkü etmek zorundalar, dünya değişiyor.
hdp'nin adaylarına baktığımda, her bir kesimi temsil edebilecek niteliklere sahip olmanın ötesinde temsil etmeyi planladıkları kesimin bizzat içinden geliyorlar. bu açıdan lgbti lerin de içinden gelen ve kendisi de lgbti olan bir adayın olmasını cidden çok isterdim.

başka bir açıdan bakınca da, türkiye'de siyasi dengelerin ne kadar "dengesiz olduğunu da" teslim etmek gerekiyor. bunu akılda tutunca "ee hadi böyle olsun bakalım" diyebiliyorum ama bu mevcut adaylardan en azından bir kısmının çıkıp " ben eşcinselim" açıklamasını hala beklemiyorum anlamına gelmez. bu şekilde lgbti aday göstermemiş olma durumunun -ağırlığını azaltılabilir. ve ancak böyle bir çıkışla hdp ye karşı geliştirdiğim daha önceki güveni tam olarak yeniden oturtabilirim.

evet, şu haliyle biraz eksik o güven!