hsv

genital bölge uçuklarının tıptaki adı. genital herpes.
aman efendim bende yoktur bu virüs demeyiniz hiç, belki de vardır who knows, belirtiler için sinsi sinsi uygun zamanı ( misal bağışıklığınızın düşmesi gibi) bekliyor olabilir. ki bulaşıcılıkta payı asemptomatik bireyler de taşır. bu bireyler virüsü taşıyıp taşımadığını bilmediği için ( çünkü semptomlara sahip değiller) bulaştırmada payı önemli.

tekrarlama sıklığı çoktur.
herpes simplex tip 1, trigeminal gangliona yerleştiği için yüz bölgesindeki enfeksiyonlardan sorumludur, dudak tutulumunda bildiğimiz uçuk ortaya çıkar. çocuklarda gingivostomatite sebep olmakta genelde, diş etlerinde içi sıvı dolu yaralar ve kanamalar şeklinde görülür. bulaşıcı olduğundan ağıza tamamen yayılabilir, ağız yaralarıyla karıştırılabilir.
hsv tip 1, gözde (keratit vs) korneanın tutulumuyla körlüğe kadar ilerler.

tip 2 ise genital uçuklardan sorumludur, sakral ganglionlara tutulur. genital herpesin şöyle bir zararı daha var,gebelikte bebeğe bulaş riski vardır. bunlarda tablo pek iyi ilerlemiyor maalesef, bebekte anomaliler ya da ölüm meydana geliyor. bu sebeple genital herpesi olan annelerde bebekteki riski ortadan kaldırmak için genelde sezaryen ameliyat yapılıyor.