hugo

imdb puanı 8.1 olan, 2012 oscar ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kurgu vs. toplam 11 dalda aday olan filmdir. fransada bir tren istasyonunda yaşayan, saatlerden sorumlu küçük bir çocuğun babasından kalan bir ottomanı tamir etmeye çalışıp, babasından bir mesaj almayı hayal etmesini, ancak olayın tamamen farklı boyutlara yönlendiği güzel bir film. filmde paristen bolca güzel manzara görebilirsiniz.
özellikle görsel efektler konusunda tüm ödülleri toplayacağına inandığım, sinema tarihini de gözler önüne sunan bir hikayeyi barındıran etkileyici bir filmdir. filmde özellikle de başrol oyuncusu asa butterfieldın performansı inanilmaz etkileyici. aynı zamanda kick assten hitgirl karakteri ile tanıdığımız chloë grace moretzi de bu filmde izlemek mümkündür. tek kelime ile harika ve 7den 77ye hiçkimsenin izlemekten mutsuz olmayacağına inandığım bir filmdir. film anlatımının bir tür charles dickens öyküsü havasında olması da ayrıca güzeldir. martin scorsesenin yönetmenliğini yaptığı etkileyici bir fildir. * bu arada filmdeki dreamworks vurgusu da dikkatlerden kaçmamaktadır.
* bir zamanlar hangi kanalda olduğunu hatırlamadım, tolga abinin sunduğu, sadece tuşlu telefonlarla oynanabilen*, oyundu. ailesi cadı sila veya don crocko tarafından kaçırılan hugonun ailesini kurtarma çabasını anlatan oyundur.
en prestijli bilimkurgu ödüllerinden birisi. diğeri nebula'dır. çıktığı sene her iki ödülü de kazanan bilimkurgu kitapları ise baştacıdır: (bkz: dune) (bkz: mülksüzler) (bkz: neuromancer) (bkz: ender'in oyunu) (bkz: amerikan tanrıları) vb...