interseks

kromozom yapısı ile genital yapısı uyumsuzluğu. örneğin kromozom yapısı kız ancak görünüm erkek gibi. yani ne erkek ne dişi, yeni bir cinsiyet

kaos gl nin konu hakkındaki yazısı

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=4065
halk arasında kadınlık ve erkeklik arasında veya hermafroditizm denilen durumun, tıp ve biyolojideki gerçek ismi. intersex hermafrodit kelimesindeki sanki bu kişiler bir garabetmiş vurgusunu taşımaması sebebiyle daha tercih edilebilir niteliktedir. en son olimpiyat oyunlarındaki tartışmalarda kendisini duyurmuştur.

fikir intihali'nin değindiği üzere intersex bireylerin kadın olmaya zorlandıkları çok görülmüştür. kanadada tıp fakülteleri ve medikal otoritelerin 'it is hard to build a pole rather than a hole' gerekçesi arkasına saklanmaları sonucunda bir çok intersex birey çok genç yaşlarda ameliyatla kadın olmaya zorlanmıştır. bu gerekçe türkçeye bir çıkıntı yapmaktansa delik açmak daha kolaydır diye tercüme edilebilir. bu nedenle kanada da ciddi bir intersex aktivist hareket başlamıştır.

aşağıdaki linkte hem ne olduğu güzel bir şekilde tanımlanmıştır hem de olası sorulara cevaplar verilmiştir.

http://intersexualshalala.wordpress.com/...
en eski interseks birey bulunmuş. merak edenler varsa incelesinler, korkmamaları lazım, bulaşıcı değil! dünyadaki 2000 kişiden 1 i interseks olarak doğuyor.

http://arkeofili.com/?p=9242