intihar etmek

aklıma sherlock dizisinden şu replikleri getiren başlık, aynen aktarıyorum;

''kendi canını almak, ilginç bir dışavurum.
kimin elinden peki?
bittiğinde, özleyecek olan sen değilsin.
kendi ölümün, geri kalan herkesin başına gelen bir şeydir.
hayatın sana ait değil, ellerini onun üzerinden çek.''

katılmama rağmen bu kafada olan birine bu sözlerin çok beylik laflar olarak görüneceğine eminim. intihar girişiminde bulunan biri olarak (amacım asla ölmek değil, ilgi çekmekti) iki tarafı da anlıyorum.
birkaç kere düşünüp cesaret edemediğim eylem
gücünle büküp kırdığın hiçbir şeyin değeri yoktur, güce boyun eğenler ise boyun eğdirenin insaf ve merhametine kalmışlardır. dünyanın düzeni de bunun üzerine kuruludur...
gerçek hayat o kadar sıkmıştır ki artık öff intihar etsem her şey bitsin yeter ki şu içimdeki acı,kader bitsinde rahata ersem diye düşünürsün.
oyle bir istiyorum ki olmeyi kurtulmak falan istiyorum ötenazi hakkim olsa kullancam o derece
ölüm bir son olabilir mi hiç ? başlangıcı ölüm olmayan bir hayatın sonu ölüm olur mu hiç ?
ölüm bir kurtuluş mu ? diğer tarafta ne olacağını kim bilebilir ?
tezer özlü'nün yaşamın ucuna yolculuk adlı kitabından bir kenara not ettiğim bazı cümleler (seçtiğim bu cümleler italyan yazar cesare pavese'nin intihar ettiği şehri ve o şehirde çokça bulunduğu mekanları gezen özlü'nün hayranı olduğu yazarın intiharıyla ilgili kendince yorumları) :
"bu koridorlar -burada bahsettiği koridor pavese'nin intihar ettiği otelin koridoru-, ölümden geri dönüşe olanak tanımayan, dar, karanlık, uzun, boğucu, yalnız, acı, acımasız koridorlar."
"...yalnız ölmek için değil, ölüme hazırlanmak için de. bunlar uzun uzun düşünülerek yaşanılmış yerler:..., torino'nun yalnız ve ılık yaz akşamlarında uzun uzun yaşanılmış, hazırlanmış bir intihar bu."
"'ölüm bir şey değil. ölüm hiçbir şey değil.' diyor svevo son olarak. ya intihar."
"...bu mektuptan sonra 'unita' gazetesine gidiyor. ölüm haberini verecek yazı için fotoğrafını da kendi seçiyor. yavaş hazırlanmış, yıllar boyu yaşanmış bir intihar."
imkansız bir aşkın yaşattığı duygulardan kurtulmak için başvurulabilecek en etkili yöntem.
herkesin öleceği bu filmde sonunu beklemeden filmi kapatmak gibidir. daha dur bi sonunda ne olacak izleyelim.
"yapmayın, etmeyin kardeşim" dediğim eylem.
ruhumu daraltan başlıktır insanların acılarını hor görmüyorum ama az biraz güçlü olun be kardeşim.
eğer istenmediği ve istemediği çevresinden kaçış yolu yoksa tek çare olabilir.
düşünmenin bile patolojik olduğunu düşünüyorum. sorunlarınız için ilahi bakış modelini öneriyorum. biraz olaylara geniş çerçevede bakmak beni hep rahatlatıyor, şu an dünyanın üzerinde tamı tamına 7 milyar insan var ve bunların hepsinin dertleri var. bizim hissettiğimiz en ağır olanı ne de en çözülemez olanı.
neredeyse her lgbt bireyinin denediği, en azından aklından geçirdiği eylem. benim şahsen ilk intihar deneyimim 15 yaşımdayken olmuştu. bir avuç ilaç yutmuş ve ne olacak diye beklemeye başlamıştım. yarım saat sonra ise midem bulanmış hepsini kusmuştum.
  • /
  • 5