israil

homofobik bir ülkedir.

geyler sikinde değildir.

israil ülkesine girecek paraya bakar. gelişmeye bakar. geyler ülkeye sıcak para sokuyor mu, sokuyor.

yahudilik dünyanın en homofobik dinlerinden birisidir.

israil, yahudi dininin kurallarıyla yönetilir.

israil, adımlarına birer birer ulaşıyor.

israil, hayal ettiği gibi güçlü bir dünya devleti olduğunda geyleri sikler mi?

ülkesindeki geyler sikip atma ihtimali bile var.
dini olarak yobazlardır. ancak israil araplara az bile yapıyor bence.ayrıca devlet disiplini olarak hep hoşuma giden bir devlet oldu. halkı biraz daha az tutucu olsa cidden yaşamak isterdim israil'de.
iki gün önce 'herkesi aşıladık, tel avive'e tatile gelin' diyerek içinde bol bol pride bayraklarının olduğu reklam yayınlattıktan sonra dündendir 9'u çocuk 20 filistinli'yi bombalarla öldüren işgalci ülke. her fırsatta ülkelerinde homofobi olmadığına (tatilcilere sanırım), ordularında çok sayıda eşcinsel, kadın ve vegan bulunduğuna yönelik reklam yapıyor. arka planda öldürülen filistinli lubunlar ve diğerleri bu iğrenç pinkwashing'e kurban gidiyor.

bu katil devlet tüm dünyaya yalnızca hamas'la mücadele ediyormuş gibi gösteriyor kendini. bugün ulusalcı chp'lilerin bile andığı, bizzat devletle çatışmış deniz gezmiş'ler sosyalist bir örgüt olan filistin halk kurtuluş cephesi'ne katılıp gerilla eğitimi almıştı. 50 yıldan fazladır dini bir niteliği olmayan bir sürü sol grupla da çatışmasına rağmen israil, batıya ışid kafalı filistinlilerle savaşıyormuş algısı yaratıp islamofobi kartını kullanıyor. lgbti+'ları kullanarak ortadoğuya 'medeniyet' getirdiği algısı yaratmaya çalışıyor.
dünya'nın başına bela asalak bir ülke. bolca besleyeni var: (bkz: nefret) (bkz: savaş) (bkz: ırkçılık)
en aşağılık ve ırkçı milletin olduğu pislik ülke.
olaya faydacı bir bakış açısı ile baktığımda, ortadoğu'da fazladan bir şeriat ülkesinin olması hiçbirimize yarar sağlamaz; aksine zarar verir. yukarıda yazılmış bazı yorumları okudum. bazı değerli arkadaşlar israil'i homofobik, lgbti+'ları reklam olarak kullanan bir ülke olarak yorumlamış. haklı olabilirler ancak arkadaşlar farkında mısınız bilmiyorum ama bugün orada israil yerine filistin olsaydı bırak homofobiyi, transfobiyi, reklamı; adamlar bizim gibileri yüksek binalardan aşağıya atar bir de üstüne ölmemişizdir diye taşlarlardı.

israil'deki insan hakları ihlalleri bence de kabul edilemez. bence de müslümanlara yapılan haksızlıklar oldukça fazla. yaptıkları bazı şeylerin oldukça yanlış olduğunu biliyorum. fakat burada israil olmasaydı her şey daha mı iyi olacaktı? aksine israil olmasaydı orada ırak benzeri düşük ekonomili antidemokratik bir şeriat ülkesi olurdu. üstüne de bugün yaşanan insan hakları ihlallerinin zibilyon katı fazlası ihlal olurdu.

hükümetin bugün derdi islam olsaydı, soykırıma uğrayan müslüman uygur türklerini unutmazdı. ama bakıyorum ki bugün bize milyon kere kazık çakıp, isyan etmiş bir arap toplumu için kendini hırpalayan hükümet başka müslümanlar için kılını kıpırdatmıyor.

(bkz:pragmatizm)

edit: "dinimin gereği" diyerek lgbtq+'ları katledecek antidemokratik bir şeriat devletini görmek mi daha iyi, yoksa lgbtiq+'ları reklam olarak kullanan israil'i görmek mi daha iyi? sanırım bu konuda kim işine ne geliyorsa onu savunuyor.

gücü eline alsa kafamı kesecek tipleri savunacak kadar aklımı peynir ekmekle yemedim. israil'i sevmem ama şeriat ülkelerinden nefret ederim.
insan hakları izleme örgütü'nün fiili bir apartheid rejimi uyguladığını söylediği bu ülke diğer ortadoğu devletlerinden daha az insan hakkı ihlali yapmıyor. ama daha fazla savaş ve nefret suçu işliyor.

https://www.theguardian.com/world/2021/a...

israil'in homofobik, lgbti+'ları reklam için kullanan, filistinli queerlere ayrımcı davranan bir ülke olduğu benim yorumum değil. bizzat israilli 50'den fazla lgbti+ oluşumunun ortak bildiriyle dile getirdiği, israil'de ve işgal altındaki filistin'de yaşayan lgbti+'ların 20 yıldan fazladır söylediği şeyler.

"onlarca israilli lgbti aktivisti israil’deki homofobiyi kınamak ve filistin’deki israil işgaline karşı ses çıkarmak için birleşti.

...elliden fazla aktivist ve sivil toplum çalışanının imzaladığı bildiride şu ifadelere yer verildi: “ırkçı homofobiklere: işgal varken onur yürüyüşü yok. mülteciler sınır dışı edilirken onur yürüyüşü yok. aileler sokaklara atılırken onur yürüyüşü yok. ülkenin durumu ve şiddetinizde onurlanacak hiçbir şey yok!”

https://ilerihaber.org/icerik/israilli-l...

"israil’in işgal ve apartheid politikalarına karşı bds hareketi’nin yanında konumlanan tlvfest boykotu, işgal güçlerince yüzden fazla filistinlinin öldürüldüğü, 13 bininin ise yaralandığı günler süren bir katliamdan sonra geldi.

2007’de kurulan filistinli lgbti örgütü al qaws’ın kurucusu ve başkanı haneen maikey, “son on yılda israil’deki yabancı gey turist sayısı, 2005’te 6 binden 2016’da 60 bine, on kat arttı. bu gelişme olağanüstü hareketli bir gece hayatı sonucunda olmadı, ancak filistin halkına karşı devam eden şiddetini maskelemek veya ‘pinkwash’ yapmak amacıyla alay eder gibi gey kültüründen istifade etmeye yönelik bu tasarlanmış ve kuşkusuz etkili hükümet destekli propaganda kampanyası sayesinde oldu,” diye yazdı."

https://kaosgl.org/haber/bir-pinkwashing...

"samar habib bu yazısında, 2008’de aswat adlı filistinli bir lezbiyen örgütün daveti üzerine gittiği filistin’deki gözlemlerini, filistin-israil sorununun genel siyasi ve tarihsel bağlamı ile ilişki içinde değerlendirerek aktarıyor ve queer politikaların bu genel bağlam içinde nasıl şekillendiğini tartışıyor. filistinli kimliği hedef alan israil hegemonyası ve “pembeleme” faaliyetleri karşısında filistinli lezbiyen aktivizmin ne tür stratejilerle kendini var ettiğini tartışıyor.

...yahudi devletini arap aşiretlerinin ortasında yaşam mücadelesi veren bir uygarlık timsali olarak tanımlayan bu strateji, lgbt bağlamında “homomilliyetçilik” ve “pembeleme”dan oluşan ikili stratejiye tercüme edilir. bu bağlamda, “homomilliyetçilik” ile kastedilen, devletin israilli lgbt topluluğunu filistinlilerin haklarından bihaber veya bu haklara kayıtsız ve bu yüzden cemaatinin acil menfaatlerinden öteye geçmeyen insan hakları hedeflerinin peşinde bir lgbt hareketine dönüştürmesidir. “pembeleme” aktivist çevrelerde üretilen bir ifadedir ve “filistinlilere yönelik devam eden insan hakları ihlallerini, israilli geylerin yaşam tarzlarıyla ifade bulan bir modernite imajının arkasına gizleme stratejisi” olarak görülmektedir."

http://www.feministyaklasimlar.org/sayi-...

ben hiçbir açıdan pragmatist yaklaşamadım. daha çok duygularımız ve özgürlük arzumuz turizm ve işgalcilik için istismar ediliyor gibi.
ortadoğu'ya teknolojiyi getiren ülkedir.
ayasofya'yı kılıç hakkı diyerek cami yapan ve fırsat buldukça kılıcıyla namaz kılan müslümanların mescidi aksa'da zulüm var diye ağlak ağlak eleştirdiği ülke.
kendileri olsa işgal ettikleri topraklardaki kiliseleri cami yapacak, kız çocukları cariye diye alıp tecavüz edecek, erkek çocuklari en iyi ihtimalle hadım edip köle olarak kullanacak ama gelmiş filistin'de zulüm var diye ağlıyorlar.
e hani kılıç hakkı diye sormazlar mı adama?

milleti faşist diyenler de olmuş. siz norveçte falan mı yasiyorsunuz gençlik? işidin yaptığı katliamlara stad dolusu insan bu ülkede alkış ve tezahürat tuttu. biz yahudilerin eline su dökemeyiz.
devlet terörü deniyor bide en çok ona şaştım. bizim ülkemizde devlet eliyle öldürülen hangi çocuk için bedel ödendi? 5 yaşındaki çocukları öldürüp ama teröristlerdi diyen tek ülke israil mı?
anadolu'nun%99 u nasıl müslüman oldu? ecdad diye tapindiginiz insanların iskan politikalari israil'in politikasından daha mı insancıl? bu ülkede köyler yakılıp boşaltilmadi mı?
şimdi müslümanlar lütfen sussunlar da biz konuşalım israil terörünü. sizin konuşmaya hakkınız yok maalesef.
(bkz:müslüman ikiyüzlülüğü)
tek bir soru sormak istediğim ülkedir.

(bkz: adolf hitler) in yahudilere yaptığı soykırımı, neden yıllardır aynı topraklarda yaşadığınız müslümanlara yapıyorsunuz? ha soykırım, ha katliam. hepsi kötü, zalimce, acı. empati yoksunluğuna sahip olduklarını düşünmekteyim.

hangi ırk/din olursa olsun her türlüsüne karşıyım. ona oh olsun, buna beter olsun diyemem. demeyin. karşında insan yanıyor yahu, yakıyorsun! bu ne zalimliktir, yazık.

“burası dünya ya hu, burası bu kadar işte!”

değmez.
mayasında din olan her devlet gibi oda bir ucube devlettir.
ne israil ne filistin. ikisine de eşit mesafede olmalıyız. ortadoğu'da hangi devlette demokrasi gülleri açıyor? hangi ülke toplumsal barışa sahip olabilmiş? o yüzden ne israil ne filistin'e övgüler, ne de onları yermeler olmalı. israil'i sevmiyorsun da filistin'e neden bayılıyorsun? veya filistin'i sevmiyorsun da israil'e neden bayılıyorsun?
aynı zamanda çok sevdiğim iki meslektaşımın memleketidir. bir bana nasip olmadı. (bkz: beyin göçü)
vakt-i zamanında nazi almanyasına destek veren, üç karış toprak yahudilere kaldı diye savaş çıkaran devletlerin israil'den hiçbir farkı yoktur, düşünülmesi gereken sadece her iki tarafın halkıdır.

lgbti ayrımcılığına gelecek olursak kişileri sadece lgbti bağlamında değerlendirmenin artı bir sonuç vermeyeceği çok açık. lgbti bireylerin hamas'a bakışları, dine bakışları, çatışmalar konusundaki düşünceleri yerine sadece kimlikleri ön plana çıkartılmış.

israil ırkçı bir devlet, bugün lgbti bireyler olarak da hiçbir devletin gerçekten s*k*nde değiliz. tüm devletler bizleri para olarak görüyor. zaten devletlerin amacı para. bunu israil özeline indirmenin de bence herhangi bir mantığı yok.
merak ettiğim bir ülke. özellikle tel aviv'i görmek istiyorum. biraz araştırdım ve pahalı bir ülke olduğunu öğrendim. hatta israilliler almanya'da yaşayan birinin çektiği market videosunu izlemiş ve bir aburcubur çeşidinin israil'de 3 kat daha pahalı olduğunu öğrenmişler. bunun üzerine almanya'da yaşamak isteyen israillillerin sayısı artmış. bana çok tanıdık geldi :)
israil devleti ve ordusu filistinli eşcinsellere muhbirlik yapmaları için cinsel yönelimleri üzerinden şantaj yapmış. israil istihbaratının ülkedeki ve işgal altındaki filistin topraklarındaki herkesin özel hayatını izlediği ve takip ettiği biliniyor. biraz araştırınca gsm uydularıyla takipten yine filistinlilerle komşu yapılmış yahudi veya filistinlilerin şantaj yoluyla muhbirliğine varan bir istihbarat ağıyla bu bilgileri sağladıklarına dair haberlere erişilebiliyor. ortadoğunun göbeğinde bir cennet vatanmış gibi pohpohlanan korkunç bir distopya gibi cidden bu ülke. cyberpunk 2021 gaza.

https://www.theguardian.com/world/2014/s...
https://www.vice.com/en/article/av8b5j/g...

filistinli lgbtiq+ derneği al qaws'ın israil'in eşcinsellere muhbirlik yapmaları için şantaj yapmasının batı medyasında sunuluş şeklinin bile israil'in beslediği, filistine yönelik sömürgeci ön yargılarla dolu olduğuna dair basın açıklaması da okunabilir.

http://www.alqaws.org/articles/alQaws-St...

"cinselliği öne çıkarmak, israil’in militarize sömürge rejiminin filistinlilerin hayatları ve mahremiyetleri üzerindeki baskınlığını görmezden gelmeye sebep oluyor."

"cinselliğin ayrı bir baskı alanı olarak bu izolasyonu, tarihsel olarak bu baskıyı yalnızca sözde filistin "homofobisi" ve israil "hoşgörüsü" çerçevesinde okunabilir kılan ana akım lgbt hakları söylemlerini desteklemektedir."

"israil'in bazı filistinlileri işbirlikçi olmaya zorlamak için bir araç olarak cinselliği kullanmayı başardığı bazen doğru olsa da, bu ne insanları muhbir yapmak için gözetlenmelerinin öncelikli yolu ne de filistin'de yaşanabilir bir queer hayat yaşamak için tek seçenek. israil'le olan bu yanlış bağlantılandırma ve işbirliği, queer insanları ihanet, sahtekârlık, güvenilmezlikle ilişkilendiriyor ve bu nedenle filistine içkin çok özel bir tür homofobik korkuyu kanıtlamaya çalışıyor. sömürge bağlamında "homofobi"yi anlamak, homofobiyi tüm toplumların zamansız bir evrenselliği veya arap veya müslüman toplumların belirli bir özelliği olarak varsaymak yerine, homofobiyi anlamak için sömürgeciliği açıklamayı gerektirir. çalışmamızda, filistin'deki queer insanları israil'e bağlayan bu baskıcı klişeye direnmek ve kırmak için sürekli mücadele ediyoruz ve bunun yerine sömürgecilikle ilişkisini vurgulayan kompleks "homofobi" anlayışı teşvik ediyoruz." (çeviriler bana ait, yanlışlar olabilir.)

bir insan hakları avukatının israil devletinin turizm ve basın için istismar ettiği tel aviv onur yürüyüşüne katılmayı reddetiğine dair güzel bir yazısı da şurdan okunabilir. https://www.972mag.com/why-i-wont-be-par...
ne kadar faşist bir ülke olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz ama 2 şey paylaşarak adını anmayacağım başka bir ülkenin eline faşizm konusunda su dökemeyeceğini göstermek istiyorum.

ilki seçim barajı. israil istese seçim barajını %10 gibi bir seviyeye çekerek ülkede yaşayan müslüman arapların temsiliyetini kolayca engelleyebilir ama bunu yapmıyor. eminim o ismini söyleyip rencide etmediğim ülkenin hangisi olduğunu anlamışsınızdır.
ikincisi ise ana dilde eğitim hakkı. israil burada da ilginç bir şekilde asimile etmeye çalışmıyor ve azınlık konumundaki arapların ana dilllerinde eğitim almalarını sağlıyor. bu da yetmiyor yahudilere de zorunlu arapça dersi veriyor. o adını anmadığımız malum ülkede en büyük azınlığın dilini değil okullarda zorunlu, seçmeli bile verdirmiyor.
bonus: o malum ülke dini merkezleri camiye çevirirken israil mescidi aksa'yı müslümanların ibadet yeri olarak koruyor.
demek ki neymiş? kötünün kötüsü varmış.
  • /
  • 3