israil

ortadoğu da asya ve afrika kıtalarının birleştiği yerde kurulmuş, yaklaşık ankara kadar yüzölçümüne sahip 7 milyon nüfus içinde çoğunluğunun yahudi olduğu tek devlet. vadedilmiş topraklarda yaşama amaçları doğrultusunda kadın-çocuk demeden insanların ölümünü makul karşılayan insanlar ülkesi.. ülke küçük nüfus az gibi görünse de avrupa ve abd den dünyayı yönlendiren lobilerinin kaynağı olma özelliğine sahip.. her ne kadar başımızdaki idareciler esip gürlese de herşeye rağmen günlerdir filistinli hayatların üzerine hemde canlı yayında bomba yağdırmaya devam ediyor.. demek ki içi boş bağırmalarla, külhan beyliğiyle bu iş yapılamıyor.

(bkz: one minute demekle olmuyor)
insanların kafasını karıştıran devlettir. şimdi tüm dünyayı israil mi manipüle ediyor, vatikan mı, çok uluslu şirketler mi? illuminati mi yoksa opus dei mi?

dünyayı manpüle eden tek bir güç olmasa da israil ve yahudiler bu konuda sık sık suçlanıyorlar. peki neden kimse israilin ya da yahudilerin manupile edildiğini düşünmüyor?

pek çok insan dini ya da geleneksel nedenlerle pek çok kişiyi hatta bazen kendi aile ferdini öldürebilirken bir takım inançlı yahudilerin bir yern onlara tanrı tarafından verilmiş olduğuna ve orayı koruması gerektiğine inanmasına şaşırmaya hangimizin hakkı var inançların insanlara neler yaptırabildiğini bilirken? yaptıklarını kesinlikle onaylamıyorum ama bir o kadar da anlayabiliyorum.

dünyayı manipüle etme olayına gelince, bazı vatandaşlarımız hemşehrileri olduğu için ümraniyeden ayakkabı almaya gaziosmanpaşa'ya gidiyor. pek çok tarikat, cemaat dışarıdan alışveriş etmiyor. sahip oldukları bir kimlik yüzünden binlerce sene zulüm görmüş bu insanların da birbirine bu kadar bağlı ve kollayıcı olmasında bir sorun göremiyorum.

türkiyede sol kesim öteden beri filistini savvunurdu. şimdi din kardeşleri de savunuyor. ama aynı yaygara dünyanın pek çok yerinde tıpkısının aynısıyla yaşanırken hiç oralı olmayan insanlar bana pek de samimi gelmiyor.

kahrolsun israil deyip sudan için hiç kaygı gütmezken, filistin de filistin deyip uzakdoğuda ya da güney amerikada kitleler halinde fuhuşa zorlanan çocukları sallamazsan senin samimiyetine kim inansın?

hiçbir israilliyle konustunuz mu neden böyle yapıyorsunuz ya da siz bu yapılanları destekliyor musunuz diye?

sen yunanlıyı denize dökerken iyiydi di mi dese? neden döktün demese? kötü hissetmez misin? binlerce yıldır orada yaşayan rumları döktüm denize ama bir sor bakalım niye demez misin?

ya da siz de köyleri boşlattınız binlerce, insanları göçe zorladınız deseler, "hükümetti, derin devletti, valla ben hiç onaylamıom, ben de çok karşıyım" demez misiniz?

tüm sözlük yazarlarını rasyonyonaliteye davet ediyorum derdim ama o kadar sıkıcı değilim. kahveye davet ediyorum. gelin kahve içelim?
israil isgalci bir devlettir. basta bunu belirtmek gerekiyor. 1. dünya savasindan bile çok önce baslatilan ve inanilmaz miktarda paralarla finanse edilen yogun bir propaganda neticesinde hayat bulmus siyonist projenin hir sonucu olarak ortaya çikmistir. bu isin tarihsel arka planini tartismayi bir kenara birakip günümüze bakacak olursak, israil, dünya emperyalist sisteminin ortadoguda ki en önemli müttefikidir. bölgenin kaynaklarinin sömürülmesi, bölgede tansiyonu sürekli yüksek tutarak bölge ülkelerine silah satislarinin düzenli bir sekilde yapilmasi, israilin varligina baglidir. bu yüzden, bm'de aleyhine karar çikarmak hem güçtür, çikarilan kararlarda zaten uygulanmaz.
israil'in kurulusunda her ne kadar sol ve sosyalist unsurlar yer almissa da, zamanla bu unsurlar tasfiye edilmisler,
giderek sagci, dinci, milliyetçi, hatta irkçi kadrolar iktidara gelmistir. israilli politikacilarin zihin haritalari, bütün araplarin terörist oldugu ön kabulü üzerinden sekillenmistir. bu zihniyetin dogal sonucu olarak, filistinlileri öldürmek, topraklarina el koymak, onlari sürmek, israil devletinin güvenligi için gereklidir.

ısrail isgalci olmasinin yani sira katliamci bir devlettir. tarihsel gelisim sürecinde bir çok katliama (bkz: sabra, shatilla, cenin, han yunus, 2006 lübnan saldirisi, mavi marmara...) imza atmistir. bu katliamlar burada saymakla bitmez.

ısrail katliamci olmasinin yani sira apartheid uygulayan bir ülkedir. ısgal ettigi topraklarda yasayan filistinlilerin yasadiklari bölgeleri, tipki nazilerin warsova ghettolari'nda yaptigi gibi tecrit edip, onlari ölüme, yoksulluga ve göçe zorlamaktadir.

ısrail, bir (apartheid) regime olmasinin yaninda, hirsiz bir devlettir, dogu kudüs'te, nablus'ta, canin'de ve bati seria'nin baska bir çok yerinde filistinlilerin evlerini, tarlalarini, zeytinliklerini gasp etmekte ve hukuksuz bir sekilde yahudi yerlesimcilere açmaktadir.

ısrail'in tüm bu hukuksuz tutum ve davranislarina destek veren, siradan fasizm'in cazibesine kapilmis
genis bir halk yigini vardir israil'de. ancak bunun yaninda, yahudi ve filistin halklarinin kardesligine inanan ve israil devletinin hukuk tanimazligina direnen onurlu, insan haklarina duyarli liberal, demokrat, sol sosyalist kesimlerde mevcuttur israilde. bu gün için zayif ve israil devletinin politikalarini etkileyebilecek güçten yoksun olsalarda, ileride gerçeklesebilecek muhtemel bir barisin garantisi bu insanlardir.

israil her devlet kadar katliamcı her devlet kadar işgalcidir...fazlası değildir.
israil ideolojisini siyonizm üzerine oturtmuştur.siyonizm antisemitizme karşı doğan doğal tepkiden başka birşey değildir.siyonizmin bütün reaksiyonları yüzyıllrardır yahudilerin gördüğü muamelenin bir yansımasıdır.bu israil hükümetlerinin yaptığını asla haklı göstermemekle birlikte coğrafyada varolan israili şeytanlaştırma işide ucuz bir propagandadan başka birşey değildir.
"devlet, siddetin örgütlenmis biçimidir" sözünden hareketle, israil devletininde diger devletlerden pek bir farki olmadigini iddia edebiliriz. ama bu onu elestiremeyecegimiz anlamina gelir mi?

israil devleti ve onun yilmaz savunuculari, bm de aleyhinde alinmis onca karara ragmen, ve israil bunlarin hiç birine uymadigi halde, bütün dünyaya kafa tut up kendisini bütün uluslararasi hukuki normlardan üstün görmekte, hesap vermez, sorgulanmaz tavrini sürdürmektedir. "israil'in güvenligi" ni bahane ederek yaptigi tüm hukuksuzluklara göz yummakta, ve herkeside bunu yapmaya davet etmektedirler.

yahudi halkinin, tarihin en büyük soykirimina ve daha bir çok pogromlar maruz kaldigi dogrudur. peki, avrupa kültürünün ve hristiyanligin ürünü olan antisemitizmin günahinin bedelini niçin filistin halki çekmektedir?
ısrail, zamaninda irkçi güney afrika'nin, kamboçyadaki kmer rejiminin ya da sirp kasabi miloseviç'in sahip olmadigi ayricaliklari nereden almaktadir? o rejimlere gösterilmeyen tolerans neden israile gösterilmektedir?

ısrail devletinin filistin halkina topyekün kan kusturmasi, yahudilere karsi yapilmis antisemitizme gösterilen masum bir reaksiyon mudur?
ısrailin yillardir filistin halkina uyguladigi zulmü dile getirmekle antisemitizm mi yapmis oluyoruz? gazze'de filistinlilerin evklerinin yikilmasina engel olmak için canli kalkan olup bedenini siper eden ve bir israil buldozerinin altinda can veren 24 yasindaki amerika'li aktivist rachel corrie, ucuz propaganda pesinde kosan
bozguncunun tekimiydi yoksa?

son günlerde gazze'ye yönelik yürüttügü ve çogu çocuk ve kadin yüze yakin insanin ölümüne sebep olan katliamci ülke.

bu arada israil makamlari, israil internet sitelerine son bir kaç günde 44 milyon sanal saldiri yapildigi açikladi.

bm (dünya birlesmis götlekler örgütü) her ne kadar bu insanlik disi saldirilari görmezden gelse ve israil'in korsanliklarina göz yumsa da, dünya halklari filistin halkiyla dayanismaya devam ediyor.
dünya halklarının nefret ettiği (ama nedense filistin için de bi şey yapmadıkları) ülke. özellikle arap dünyası önünde olup avel avel bakmakta. ben bu ikisinden de bıktım. senelerdir beynimizi siken 2 ülkeden biri. diğeri için(bkz: filistin)
israil'in eski basbakanlarindan "beyrut kasabi" lakapli ariel sharon'un oglu gilad sharon, jarussalem post gazetesinde, "kesin sonuç gerekli" baslikli bir makale yazdi. makalesinde "gazze'de tas üstünde tas birakmamaliyiz. orayi dümdüz etmeliyiz. japonlar çabuk teslim olmadiklari için, amerikalilar hirosima ile durmadi, nagazaki'yide vurdu" diyerek, katliamci israil devletinin fasist politikacilarina akil verdi.

demekki bu gerizekali fasist, holocoust kurbani yahudi halkiyla degil, "kesin çözüm" önerileri yapan nazilerle empati yapiyor. yahudi olsaydim, böyle bir yavsakla ayni din den, ayni milliyetten oldugum için utanç duyardim. ellerinde sabra ve satilla kamplarinda katlettigi, çogunlugu kadin ve çocuk 3 bin filistininlinin kani olan babasi,
geçirdigi kalp krizi sonucu bitkisel hayata girmisti.simdi hayatini bir lahana olarak sürdürüyor. kendiside baska bir bitkisel yasam formu olan bir hiyar olarak babasinin oglu oldugunu gösteriyor.


uluslararasi insan haklari izleme örgütü bugün bir açiklama yaparak, israil'in son gazze operasyonunda isledigi savas suçlarini gündeme getirdi, ve savas suçu isleyen ordu mensuplarinin isimlerini açiklayarak yargilanmalarini istedi.
adı , dili , dini ,kültürü kısacası herşeyiyle mısır kültürü içerisindedir .
" mısırlılar ege göçleri'yle gelen kavimleri deniz kavimleri olarak adlandırmışlardır. mö 1.208 yılında mısır’a saldıran kavimler başarılı olamamışlardır. mısırlılar bu savaş başarısını unutulmaz kılmak için bu gün adına israil anıt taşı denilen anıtı dikmişler ve bu anıtın üzerine de egemen oldukları bölge ve halkların adlarını yazmışlardır. israil adının ilk kez geçtiği belge bu anıt taşıdır. "
israil başbakanı netenyahu erdoğan'ı arayıp mavi marmara olaylarından dolayı özür/üzüntü dileklerini iletmiş ve ölenlerin ailesine tazminat ödeyeceklerini bildirmiş
http://www.ntvmsnbc.com/id/25430653/
israil, bilinen üzere layam sakal ve davidson's diye adlandırılan freeshopları ile ünlüdür. haifa olsun, ashdod olsun sık sık gidilir, freeshopları sömürülürdü. 3 içkiye 1 içki, 3 parfüme 1 parfüm hediye ve fiyatlar komik derecede uygun, bedavaları vermeselerde olur. tabi ben akıllı, nasıl olsa giderim tekrar diye, sefere çıkmadan önce tüm parfümlerimi verdim eşe dosta. sefere çıktığım gemininde 10 sene israil'e girmesi yasakmış meğerse. şimdi kaldım dımdızlak ortada. gene mark&spencer parfümlerine hücum edilecek istanbul'a döndüğümde. çok mutsuzum ya.
ii.dünya savaşında katledilen lgbt bireyler için anıt dikecek ülke
ortadoğudaki devlet tanımına uyan tek ülkedir.vatandaşını korur.hiçkimse bu ülkenin sabrını test edemez.hatta abd bile.bilirler ki sabır eşikleri çok yoktur.çünkü binlerce yıl vatandaşlarının ataları tüm dünya devletleri tarafından sebepsizce öldürüldü sürüldü.o yüzden fazla konuşmadan direk karşılık verir.ne iran,nede ışid,akp,hamas gibi terör örgütleri havlamaktan başka birşey yapamaz.he birde bu ülkeyi haritadan silmeyi iyi bilirler. *
israili babasından çok şiddet görüp aynı şiddeti kendi çocuğuna uygulayan adamlara benzetiyorum. zamanında onlara yapılan zulmü haksızlığı şimdi onlar başka bir millete yapıyor. pezevenkler çok da zengin kimsenin gıkı çıkmıyor onlara
iyiki israil var.türliyede hangi işi yapamazsak suçu bunlara atıyoruz.teşekkürler israil:)
bütün ortadoğu ülkelerinin nefret ettiği, bütün legal ve illegal oluşumların hedef gösterdiği ama bir türlü hedef olamayan ülkedir. sadece bu durum bile nasıl bütün ortadoğuyu parmaklarında oynattığının kanıtı niteliğindedir. yok naziler, yok ırkçılık yok antisemitizm tartışmalarına hiç girmeyeceğim. hayranlık duyulacak bir tarafları olduklarını kabul ediyorum içten içe. hayatta kalmak için gereken neyse onu yapıyorlar. çok acımasızca, çok sevimsizce, çok zekice ya da çok küstahça yapıyorlar ama yapıyorlar işte. bu kadar güçlü olmalarının sebebi de bu kadar güçlü olmaları değil, geri kalanların bu kadar aptal, bu kadar gelişmemiş bu kadar satılık olmasından kaynaklanıyor. o yüzden oturup üzerinde biraz düşünmek gerek "kim suçlu" gerçekten diye.
terörist devlet . sonları yakın olsun ..
ticarette , arkadaşlıkta, dostlukta en kötü yahudi en iyi müslümandan iyidir .
(bkz: hayber hayber ya yehud )
2000 yıldır öldürülmüş, sürülmüş,köle edilmiş insanların örgütlenip kurduğu güzel ülke.gazzeye yaptığı her operasyonda klişeleşmiş argümanlarla saldırılır,lanetlenir.
mesela son olaylarda herkes gazzede ölenler için ağlar ama kimse olayları başlatan ve 3 israilli genci öldüren filistinlileri bırak eleştirmeyi bilmez bile.sonra tüm dünyayı israil yönetiyor.
felsefesi atara atar,gidere giderdir.karşılarında israili yok etmek isteyen düşmanları varken,insanlarını öldürüp zarar verirken bazı akılsızlar birşey yapmamısını falan istiyor.
  • /
  • 3