jet sosyete

senaryosunu gülse birselin yazdığı oyuncuları arasında çağlar çorumlu, cengiz bozkurt, hasibe eren, derya karadaş, sarp apak, deniz cengiz, ecem uzun ve bartu küçükçağlayan gibi isimlerin yer alacağı konuşulan yeni komedi dizisi.ocak sonunda star ekranlarında yayına başlayacakmış.
dizinin afiş çekimleri adile
sultan yalısında yapılmış.bir ailenin jet hızıyla sosyete dünyasına girişini konu alacakmış .tek dileğim yalan dünya gibi reyting kurbanı olmaması.
ilk bölümün fragmanı yayınlanmış.avrupa yakası ve yalan dünya karışımı bir dizi olacakmış gibi duruyor.
gülse bu kadroyla sıktı artık. neden insanlar sürekli denenmişé yapışıp kalırlar. mis gibi yazıyorsun kızım. memlekette oyuncu mu yok. 3 dizi 3ünün de kadrosu aynı. iğrenç.
ilk bölümü 18 şubat pazar günü saat 20:00'de star tv de yayınlanacakmış.
biraz hayal kırıklığı yarattı bende. gerçi bu tür dizilerde ilk 4-5 bölüm vasat başlayıp sonrasında oturtabiliyor kendini. dizide melike karakteri dışında hiçbir karakter beni tutmadı. fakirler yine şiveli, derya karadaş yine aynı tarzda bir oyunculukla karşımızda, çağlar çorumlu için de kötü bir seçim bence. yükselişteyken bir anda bu dizi ile düşüş yaşayabilir. bakalım zaman gösterecek.
ilk bölüm itibariyle zaten fazla beklentim yoktu o yüzden beğendim diyebilirim.gülse birsel in önceki dizilerinde de karakterlerin oturması uzun sürmüştü.derya karadaş yalan dünyadaki rolünden çok farklı bir karakteri oynuyor fakat yine dansöz zerrin gibi.tavırlar şive hep aynı.onun dışındaki oyuncular gayet yetenekli.çağlar çorumlu'nun güldür güldür skeçindeymiş gibi hissettiren şivesini de abartılı buldum.çok sürmeden törpülenecektir.onun dışında karakterler iyiydi.zamanla karakterlere alışıp avrupa yakası ve yalan dünya daki gibi bazı oyuncuların en saçma hareketlerine bile güleriz bence.güldürmediği zamanlar da ise eğlendireceği kesin.
valla en fazla ilk 20 dksına dayanabildim. kusura bakmasın ama bu tarz komedi ki komedi olmasına rağmen gülmedim, bayağı baydı. neredeyse bir avrupa yakası ya da yalan dünya tekrar bölümleri gibiydi. sıkıldım geçtim survivor izledim. yok yani bence olmamış. bir daha da yapmasın zaten tası tarağı toplasın. zaten öyle acayip bir iddiası da yok ki pazar gününe almışlar. survivor'ın karşısında erimeye mahkum...
iğrenç, erimeye mahkum vb okuyunca güldüğüm başlık oldu.. kalemi sağlam, espri kalitesine güvendiğim bir ismin yeni dizisi.. e tabi bazı izleyiciler kutsal damacanalara, maskeli ivediklere gülmeyi sevdiklerinden eleştiride kantarın topuzunu kaçırabiliyorlar.. dizinin süresinden bile gülse’ye çakmaya çalışanlar var.. anlamsız buluyorum. elbette eksik yada abartılı bulduğum şeyler var dizide ama güveniyorum ve başarılı olmasını istiyorum. hele bir ilk bölümler geçsin zaman gösterecek diyorum..
büyük bir hayal kırıklığı yarattı bu dizi. resmen komedi diye sunulan şey karikatürize tiplerin aşırı salakça davranışlarıydı. gülse birsel bundan önce avrupa yakası'nda karakterleri sivriltmeden temel özelliklerini, kişiliklerini geri plana atmadan ve birbirine karşıt çıkarları, hayallerinin yarattığı durumlarla ortaya başarılı bir komedi sunuyordu. bu bildiğin aşırı abartılı, cinsiyetçi skeçlerin dizi versiyonu olmuş. özellikle kadınlarda en abartılı hallerini bulan karakter diyemeyeceğim tiplerle bir iş yapmış. her şeyden önemlisi de baya bildiğin cinsiyetçi yaklaşımlar espri diye sunulmaya çalışılmış.
 spoiler!
örneğin gündüz karakterinin, taciz yalanı atarız, oradan kurtarırız tarzındaki cümleleri kadınların başlarına geleni ispatlamak zorunda bırakıldığı, ispatlasalar bile adaletin sağlanmadığı şu ortamda oldukça çirkin.

türk televizyolarında açık eşcinsel bir karakter bugüne kadar yer almadı bildiğim kadarıyla. ele alındığında da hep belli, kişiden ziyade eğlenilecek komedi unsuru olarak sunuluyordu. jet sosyete'deki adını hatırlayamadığım feminen erkek karakter ise eğer eşcinsel olarak düşünüldüyse bile resmen bu anlayışa çanak tutularak oluşturulmuş.
avrupa yakası az çok eleştiri içeren karakterlerini de yargılayan bir yapıya sahipti. bu diziyi merak ettiren de o oldu bana.
 spoiler!
merak ettiğim niye karakterlerden birine bunlar hep ecnebi değiliz diye oluyor, türk düşmanlığı yapıyorlar şeklinde cümleler söyletiyorsun? hayır ne gerek var? bu algıyı eleştiren hiçbir yaklaşım da yok ortada.
genel olarak yapılan eleştiriler tarkanın albüm çıkardığında yapılan eleştirilere benziyor ama biraz zaman geçince seviliyor.
ikinci bölümü kısmen birinci bölüme göre komikti. ama bak birinci bölüme göre yani. hani benzerlerine göre falan değil. kendine göre. işte göre göre öğrenecekler heralde komik olmadıklarını hala. neyse survivorın reklam aralarında izliyorum işte o kadar.
ilayda efsane... deniz cengiz harikalar yaratıyor. ben güldüm, annem bile güldü, insanların beklentisi o kadar yüksek ki gülse birsel titanic'i yazsa gene beğenmeyecekler kulp takacaklardı, ben sevdim ve izlemeye devam edicem.
gülse birsel son zamanlarda kendisine sıkça sorulan sorulara instagram üzerinden kendine has üslubuyla cevap vermiş.jet sosyete bitiyor mu sorusuna verdiği cevapsa yüreklere su serpti.daha yeni başladık eksik gedik yolda hissettikçe tamamlıyoruz deyince acaba o eksik ayta sözeri olabilir mi diye düşünmeden edemedim.
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/magaz...
geçen bölümde toni'nin gündüz'e tipim değilsin demesi, yeni bölümde gündüz'ün toni'ye "koli yapıyorum, sever misin koliyi" demesi. gönder sen biz yakalıyoruz gülse.
bu akşam oturup biraz şu diziye bakayım dedim. aslında sevgili gülse birsel'in oyunculuğunu beğenirdim lakin bu kez olmamış. ağzını çok fazla açıyor, abartılı olmak için çok uç rol yaptığını fark ettim. oyunculuk cidden zor zanaat, anlıyorum ama bir şeyler eksik. bir de hep aynı kadro. yani avrupa yakası ekibindeki insanlar yine bu dizide. al şöyle yeni oyuncu, hayır yani yüzler görelim di mi? maalesef olmamış.
ilayda, tony, gizem ve pelin karakterlerine haykırarak gülüyorum.
bir türlü sevemediğim gülse birsel dizisi.
  • /
  • 2