joy

jennifer lawrence'a oscar adaylığı getiren, 90ların başında "miracle mop"ı icat eden joy mangano'nun hikayesini anlatan komedi-drama filmi. yönetmen yine silver linings playbook ve american hustle'da da j-law ve bradley cooper'ı bir araya getiren david o. russell.

konusu: joy, çocukluğundan beri bir şeyler yaratan, icat eden bir hanım kızımız. bu kızımız gelecekte çığır açacağını beklerken başarısız bir evlilik, televizyon dizilerini gerçeklik edinmiş annesi ve uçarı babası yüzünden herkesin yükünü altında ezilen hosteslik yaparak geçimini sağlamaktadır. işinden kovulan joy, gel zaman git zaman uyanışını yaşar (kendisine her zaman inanan anneannesinin de gazıyla) ve yeniden günlük hayatta kullanılacak ürünler tasarlamaya başlar. bırakın ticaret hayatını, günlük yaşamında 5 parçaya bölünen joy, insanüstü bir azim ve güç ile karşılaştığı olaylarla baş etmeye çalışır.

filmde kurgulanan kısımlar da bulunsa da büyük bir kısmı joy mangano'nun gerçek hayatını anlatıyor. biraz klişe, amerikan, hatta bazı taraflarca "paspas filmi" olarak geçse de güzel zaman geçirten film.

trailer -


--- spoiler---

gerçekten bu kızcağızın başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiş, ailesi tam bir insanın hayatının ortasına çöken kara bulutlar silsilesi değilmiş gibi bir de binbir türlü zorlukla yaptığı paspasının başına gelenler. herhalde bu kadar zorluktan sonra daha dibe batamam demiş de joy gemileri yakmış, zira gösterdiği cesaret takdire şayan. bunun meyvesini de joy, günümüzde kullandığımız 100ü aşkın ürünü de icat ederek/patentini alarak dev bir imparatorluk kurmasıyla taçlandırmış. role jennifer lawrence'tan daha iyi birisi de olamazdı herhalde, her anın hakkını veriyor.

" so i want to tell you, don't ever think the world owes you anything because it doesn't. the world doesn't owe you a thing."

--- spoiler ---
öncelikle joy mangano'nun hayatını anlattığını belirtelim.gerçek bir hayat hikayesi.sürükleyici değil, aktarım iyi ancak daha hareketli olabilirdi film.mucit joy, miracle mop ve huggable hangers ürünlerinin yaratıcısı.hiç vazgeçmeyen,sürekli çabalayan,hırslı bir kadın joy.boş işlerle uğraştığını düşünenlere inat insanlığa doğru hizmetten yana inanç besliyor ve bunun için çaba sarfediyor.dobra kadın.epey badire atlatıyor, başından zorlu olaylar geçiyor...güçlü bir kadın.insan yaptığı işe inandığında, yolu yarılamış hedefe yaklaşmış demektir.jennifer lawrence o kadar başarılı ki rolünde, çok sevdiğim bir aktris olmamasına rağmen oyunculuğunu müthiş buldum.boş vakit filmi + paspas filmi + yükseliş hikayesine dayanıyor + j.lawrence severlerin katlanabileceği uzunlukta (2 saat 4 dakika) + robert de niro hala tatlı + bradley cooper çok melankolik bakıyor + edgar ramirez yakışıklı bir aktörmüş + kötü değil,iyi de değil, tam bir ortalama film...başka alternatifiniz yoksa bir göz atın iyi seyirler...