kadının kadına uyguladığı şiddet

kadının, erkek hegemonyasına hizmet eder şekilde davranma şeklidir. kendilerini, kendilerine biçilen roller üzerinden tanımlamaktan kaynaklanır. kadınların hemcinslerine kadınlığı öğretme telaşı içerisine girmesi ayrı bir şiddet halini alır. "kadınlığını bil", "hiç bir kadına yakışıyor mu?" gibi söylevler, onla görüşme, bu saatte çıkma, öyle konuşma, şunu içme, şöyle giyinme, kocanı mutlu et vs vs...

(bkz: şiddeti meşru kılan hegemonya)
kadına karşı en yaygın şiddet türüdür. en kötüsü de sürekli kendi kendini üretebilme özelliğinin olmasıdır. diğer yandan okullardaki eğitimlerle de önüne geçilebilir değildir. farkındalık yaratmak ve dolayısıyla önlenmesi en güç olan şiddettir.

erkeklerden önce kadınların kadınlara yaptığı baskılar sonucu ortaya çıkan şiddettir. yıllar geçsede hiç bitmeyecek şiddetdir.
fiziksel şiddetten çok sözel şiddet içerir ki bu da fiziksel şiddet kadar tehlikeli ve onarımı olmayan hasarlar oluşturabilir. kadının kadına karşı uyguladığı şiddet diyebiliriz.
kadının kendine yaşattığı psikolojik işkence. en kötü fiziksel şiddetten bile daha kötü.
kadına yönelik şiddet kapsamında bunun da incelenmesi gerekir. bir çok kadın kendi cinsine psikolojik yada fiziksel olarak şiddet uyguluyor ve bu çok fazla dile getirilmiyor olsa da aslında büyük baskı unsurudur kadınlar üstünde.

kaynana, gelin, görümce, elti sarmalında çok yoğun yaşanan şiddet türüdür.
her ne kadar adını yaşanmış bir olaydan almış olsa da, stockholm sendromu'nun en çarpıcı, en yaygın ve de tarihsel geçmişi en fazla olan örneğidir.
abi sevgilimi ayartıyorsa hiç utanmam hıç çekkinmem orusbunun saçını başını yolar tavuk gibi yolar yüzünü tırmalar o anki sinirle aklıma gelen her şeyi yaparım sonrada arkama bile bakmadan doner giderim haddini bilsin kaltak erkek mileti abazadır erkek mileti doyumsuzdur ilk görüdğünün altına yatmak nedemek sahiplimi sahipsizmi birde bu orusbuların kendinden 10 yaş büyük erkeklerle yatıp yuva yıkan modeli vardır lime lime edesim var ey kahpe birgun sende evleneceksin sende yaşlanacaksın senin de bir yuvan olacak evdeki azgın kocanı bir çıtır gellip ayarlayacak elinden alacak kadinin kadina yönelik şiddetini kinamiyorum vardir bir bildikleri
gay bara beraber gittiğim bir kız arkadaşımın tepkisi : "bu kadar erkek bir arada ne kadar güzel eğleniyor. ama bu kadar kadın bir arada asla böyle eğlenemez!"
dövüş sahnelerinin vazgeçilmezidir. kill bill'de bol bol gözlemleyebiliriz.
erkeğin kadını ya da kadının kadını aldatmasının sebebi yine kadındır. dolayısıyla kadın kadına bu şekilde de şiddet uygulamıştır. rezillik, kepazeliktir. yuh olsundur öyle kadına püüüü.
detaylıca kaleme alınması gereken konu.
ne yazık ki bu mesele özellikle de heteroseksüel erkekler tarafından sıklıkla bir tuzak haline getirilmektedir. kadına yönelik şiddet tartışmalarında ne kendi sorumluluğunu kabul etme ne de mevcut problemi çözme yeterliliği gösteremeyen taraf bir anda şiddet meselesinin kapsama alanını genişletip kadının kadına yönelik şiddeti gibi meseleleri de tartışmanın alanına dahil ederek kendi varlığını pek çok failden biri durumuna indirgemektedir. aslında bu yöntem pek çok alanda sıklıkla uygulanan ve 'baksana ne kadar çok mesele var, neden hep bana yükleniyorsun' anlamına gelen; karşısındakini kasıtlı düşmanlıkla itham edip üste çıkmaya çalışan bir tutumun habercisidir. örneğin benzer bir tutum kürtlerin anadilde eğitim talebi karşısında o ana kadar bahsetmek kimsenin aklına gelmemiş olan çerkesler'in anadilde eğitim talebi işaret edilip 'size verirsek onlara da mı vereceğiz', 'tamam sorun var ama işte tek mağdur siz değilsiniz, çok da şey yapmayın yani' demeye getirilir.

kadına yönelik şiddet meselesinde özellikle heteroseksüel erkekler tartışma bir eşikten geçtikten sonra fail olma durumunu paylaştırıp sorumluluk halkasını herkese ve hatta meselenin mağdurlarına da yaymak için bir anda kadının kadına yönelik şiddetini o ana kadar hiç dert etmedikleri halde yeni keşfetmiş gibi ortaya sürme eğilimde olabiliyorlar. kısaca bu mesele daha acil bir mesele olan erkeğin kadına yönelik şiddetini sıradanlaştırma malzemesi olarak kullanılmamalı, böyle girişimlere karşı da uyanık olunmalı.
hanımlar lokalinde strapon dehşeti, detaylar haberimizde.
  • /
  • 2