karadeniz müziği

kazım koyuncu gibi bir kaliteyi ve ismail türüt gibi bir zutturgeci çıkaran müzik kültürü. şu anki sahip olduğu kaliteyi gavur kökenlerine borçludur bu yöre. kalitesizler de yeni nesil faso-katliamo-silahlı abilerin ürünüdür.
ismail türüt,davut güloğlu gibi faşist pavyon şarkıcılarının içine dahil edilmemeis gereken müzik türü. apolas lermi, ayşenur kolivar,birol topaloğlu gibi sanatçıların yaptığı müziktir.
bir şarkı türkü vardı..

hah, bunu gibi ezgileri barındıran müzik türü.
hüznü kendine aşık eden şarkılardır, egodan,hırstan,intikamdan uzak. dinlemeye alışınca o sözlerin derinliğini başka şarkılarda da aratıyor.

koliva - yüksek dağlara doğru


apolas lermi - mektup http://ayisozluk.com/lnk/a557ed

marsis - sevdugum
tabiri caizse bir karadeniz uşağı olduğum için çocukluğumdan bu yana maruz kaldığım yöresel müzik. istanbul-trabzon arası tüm karadeniz sahil şeridi boyunca en damar laz parçalarının tesiri altında kaldığım için ruhumda iyileştirilemez yaralar oluşmuştu. neyse ki dönüş yolunda benzin istasyonundan tarkan'ın henüz daha yeni raflara düşmüş dudu albümünü almıştık da bir metropol çocuğu olarak kendime gelmiştim. şaka maka 12 yıl olmuş lan?
artık cılkı çıktı dediğim müzik türü severek dinlerken istanbul'un her semtinde mutlaka ufak çaplı bir karadeniz müziği konserine denk gelmeniz olası işi ustalara bırakıp ticaret kafasından uzaklaşmak lazım. rica ediyorum
müziği yapan zat-ı muhtereme göre değişir.dinlediginizde hamsi gibi hissettiğiniz türleri de mevcuttur
o kemençeyi senin götüne sokup gıy gıy öttürmek istiyorum.eyy memleketi 20 sene önce terk etmiş karadenizli ailenin yapmacık şiveli sikik sokak çalgıcısı.

bıktım yıldım tiksindim sizin şu bir sike benzemeyen adına müzik dediğiniz kuru gürültüden.siktir git memlelketinde öttür o aleti.tabi orda sen napıyon lan değişuk deyip dövmezlerse seni.
karadeniz müzik kültürünü salt kemençeden ibaret olarak gören harikuleyt müzik eleştirmelerinin varlığıyla bizi tanıştırmıştır. piri to ira, karadeniz müziği. bu türden adamoğullarını, havvakızlarını leydi gaga ya da ne bileyim niki minaj başlıklarına yönlendirmeyi kendime bir borç bilirim. sizi ancak onlar paklar.
konu karadeniz müziğiyse imera'yı unutmamak lazım.