ki de da eklerinin yazım şekline takılan insan

yerinde bir takıntıdır. aitlik veya yer bildiren eklerin yanlış kullanımı anlatım bozukluğuna yol açtığı gibi kimi insanların sinirlerini yerinden oynatmaktadır.

dibini de sıyırın oynatırken, bugün ana dilinini bilmeyen insan yarın seni yolda bırakır hatta benzin paranı da karşılayamaz.
hep ayrı yazılmadığında uyarırlar. yanlış olarak ayrı yazıldığında sesleri çıkmaz.
ben yazarken dikkat etmiyorum, ne biçim bir insanım ben böyle. böyle bir duyar karşısında düşüncelerim önemsiz, aldığım her nefes haram bana. ah tanrım neden yaşıyorum söyle bana. bu ekleri ayırmaya dikkat etmediğim için yaşamama neden izin veriyorsun ulu tanrım, halbuki bu insanlığın ilk kuralıydı.
kimse yazarken dikkat etmiyor zaten. bunlar da sanıyor ki biz her yazımızda -de leri -da ları ayrı mı yazsak bitişik mi yazsak diye mesai harcıyoruz. alışkanlık meselesi. ha ben takılmam. sonuçta edebiyatçı değiliz ama interaktif bir sözlük bile olsa yazarlık sıfatının bir karşılığı da olması lazım derim.
interaktif bir sözlükte yazıp, tanım giriyorsanız yazım kurallarına uyun bir zahmet.
benimdir. belki de hayattaki tek takıntımdır. bir kitapta yazım hatası, cümle düşüklüğü gördüğümde kitaptan ışık hızında soğurum. hatta yayın evine dikkat edilmesi gerektiği konusunda kaale alınılmadığım için cevap dahi verilmeyen mailler atmışlığım da vardır. o yayınevinden çıkan hiçbir kitabı satın almam.
hiç takılmam.takana da fena takarım
zaten ben de bilmiyorum.whatsapp mesajında bile bunlara takanlar insanı hayattan soğutur.sanırsın bilimsel makale yazıyorlar.
konuşma diliyle, yazı dilinin ayrımını yapabilen insanları seviyorum.
kendim de elimden geldiğince dikkat ederim.
takar mıyım, hayır ama anlayabilecek kapasitede biriyse nazikçe uyarırım.
işin doğrusu yazının nerede yazıldığı da önemli değil, ister sosyal medya olsun ister mesajlaşma uygulaması, türkçe'nin selameti için kurallara uygun yazmak önemli.
anlaması ve uygulaması son derece basit olan bu konuda hata yaparak, muhtemelen önemsedikleri karizmalarının ve diğer insanlar üzerinde bırakmak istedikleri iyi etkilerinin olumsuz etkileneceği endişesinden dolayı, konuya bu gibi şeyleri önemsemeyen kişilerden daha fazla önem veren insanlardır.

dünyanın sonu sayılmayan bir konu olsa da bu kadar temel bir ayrımı yapamadığınızın görülmesiyle insanlarda olumsuz düşünceler oluşması da sizi bu kadar tetiklemesin o zaman arkadaşlar. imla kuralları faşizmine gerek yok elbette ancak konuşma ve yazı dilinizi doğru ve etkileyici kullanmanız saygınlığınızı arttırma yolunda en etkili yollardan birisi olduğu için bunu benimsemiş insanların sizi uyarmasına, yanlış kullanımızı dile getirmesine bu kadar sinirlenmezi anlayamıyorum.

bunu umursamadığınızı söylüyorsanız, bunu umursayan insanların size söylediklerini de umursamayın o halde ve bu sonu gelmeyecek atışma bitsin. ancak şahsım adına söylüyorum ki bu konudaki ısrarınız da doğrusu gösterildiği halde yanlışında ısrarcı olan insan konumuna sürüklüyor sizleri. böyle tanımlayınca nasıl geliyor kulağınıza?