lana del rey

benim için tartışmasız en iyi şarkısı gods and monsters'tır. binlerce defa dinlemişimdir. hayır, bir dönem born to die ve paradise edition'ı defalarca dinledim ama bu şarkıyı defalarca dinledim.

neyse son albümü benim için tam bir fiyaskoydu. şimdi daha da kötü bir albüm geliyor sanırım, bir tane demo yayınlamış. berbat. ama bu kötülüklerin arasında hiç güzel parça yok mu? west coast var. özellikle bunun radio mix versiyonu çokzel olmuş.

"if you're not drinkin' then you're not playin'." ve "and you've got the music, you've got the music in you, don't you?" sözleri akılda kalıcıdır. neyse bu şarkının radio mix versiyonunu paylaşıyorum;

estetiğin yakıştığı nadir insanlardan..
şu sıra eylülde yayınlanan honeymoon albümünün promosyonu ile uğraşan şarkıcı. steven klein'e sık sık yatıya gittiğini de ekleyeyim.

geçtiğimiz hafta the profile albümünü yayınlayan sanatçı. albüm demek doğru mu bilmiyorum zira çoğunlukla konuk olarak katıldığı radyo programlarındaki röportajları var. ha hiçbirisi benim için the guardian'dan tim jonze ile yaptığı röportaj değildir, orası ayrı. fakat nasıl böylesine bir 60lar temasına sahip olabildiğini, kliplerini, sözleri nasıl yazdığına dair detaylar dinlenebilir, hayvani kahkahası da çabası.*

ek, tim jonze röportajı; https://soundcloud.com/timjonze/lana
şair burada "her şey yolunda ama keşke çoktan ölmüş olsaydım" demek istiyor, bunun üzerine kurt cobain'in kızı frances bean "genç müzisyenlerin ölmesi dramatize edilecek bir şey değil, ben babamı tanımadan büyüdüm ühühü" gibi şeyler söylemiştir, sonra da lana "tim jonze bana bir fan gibi yaklaştı ama maskesinin arkasında ne olduğunu gördüm, zaten the guardian'a güvenmiyorum, pişmanım" açıklaması yapmıştır.
kafa karışıklığında tropico açılır, biraz rahatlanır.

bugün yayınlanmamış parçalarından driving in cars with boys parçası ile baya vakit geçirdim ve şarkının yine nihayetinde beni anlattığını düşünmeye başlayıp kapattım.

http://picosong.com/9p9y/

--- spoiler ---
i spend my whole life driving in cars with boys
riding around town, drinking in the white noise
used to talk about where we be and where we go
now we know, baby, now we know
i spent my whole life wasted in bars with boys
playing rock'n'roll dancing in the loud noise
used to talk about where we'd be and where we go
now we know, baby, now we know
--- spoiler ---
popüler olmadan önce daha naif ve daha samimi buluyordum sesini ve şarkılarını, sonra insanlar keşfetti ve kirlendi dünya.
dış görünüşü estetik olabilir fakat ses tonu gerçekten huzur verici ve bu onu dinlemem için yeterli bir sebep.
ultraviolence albümünün üzerine hiçbir zaman çıkabileceğine inanmıyorum ne yazık ki.
ultraviolence gerektiği ilgiyi görmediği fakat lana, black beauty i albümde kullanarak kalplerimize sıcaklık kattı.
faşist ve estetikli hatun kasvetli yer yer büyüleyici müzik yapıyor.
chemtrails over the country club albümüyle yine sessizce yine güzel bir çıkış yapmıştır. klibi de güzel.
nick'ime ilham veren şarkıcıdır kendisi. 5 stüdyo albümü bulunmakta şu anda ve 2021 yılında 6.albümü chemtrails over the country club yayınlanacaktır. yeni albümüyle haber olması gerekirken son günlerde yaptığı sansasyonel açıklamalarla gündeme geliyor.
dünyanın en güzel kadını, yamuk ağzını burnunu yerim senin. he bir de müzik yapar kendileri.
bi ara boktan ve terk edilmiş hissedince bergen'e sarıyordum. şimdi lana del rey'e sarmaya başladım. bergen'in batılı versiyonu gibi. çok güzel.
  • /
  • 4